- 2014. augusztus 7., 15:55
Az USA kivételével mindenhol beszüntetik az egymás közti pereket. Hosszú út vezetett idáig.
Hirdetés

Szerdán a két cég vezetői megállapodtak abban, hogy az Amerikai Egyesült Államok kivételével mindenhol, tehát Ausztrália, Japán, Dél-Korea, Németország, Hollandia, Egyesült Királyság, Franciaország és Olaszország területén az eddig folyó pereket lezárják. Ezek mindegyike azért boldogította a helyi szerveket, mert a két cég különféle szabadalmi sérelme miatt eljárást indított a másik ellen.

Talán még emlékszünk, hogy az Apple szerint a Samsung másolta az iPhone dizájnját, amaz pedig a WiFi technológiája engedély nélküli felhasználása miatt vágott vissza. Ezekkel a perekkel egyik sem tudta elérni, hogy a másik eladásait veszélyeztetni tudja, ezért a bíróságok már többször kérték mindkét vállalatot, hogy ezt a parttalan játékot ne űzzék tovább. Volt is már több megállapodási kísérlet, de eddig ezek mindegyike kudarcot vallott. A megállapodás előtt a felek már aláírtak egy szándéknyilatkozatot, miszerint az Apple nem tartja fenn a szabadalma megsértése miatt az USA területére szóló importkorlátozásra vonatkozó kérését. Emellett az Apple és a Google megállapodnak a Samsung által is használt Androiddal kapcsolatban is. Ezek a lépések nem a pozíciók feladását jelentik, talán csak rájöttek a gyártók végre arra, hogy felesleges a világ minden táján költséges perekbe verni magukat, elég ezt egyetlen, erre alkalmas országban megtenniük. Az sem lehet mellékes, hogy az USA kivételével szinte mindenhol elárasztja a piacot a Huawei, a Lenovo és más kínai gyártók az okostelefonjaikkal, ami letöri az árakat – tehát sem a Samsung, sem az Appla nem számíthat a piacon jelentős bővülésére.

A háborúskodás az Apple és a Samsung között egyébként akkor kezdődött, amikor 2007-ben az internetezésre alkalmas érintőképernyős telefonok népszerűsége megugrott (az Apple bemutatta az iPhone első verzióját), és a Samsung is fel szeretett volna ülni a lóra. A pereskedés a jobb piaci pozícióért történt, az Apple 2012-ben két alkalommal is nyert a kaliforniai San Jose bíróságán, 930 és 120 millió dollárt. A Samsung belső levelezésében egy ütőképes telefon kifejlesztését sürgette, az Apple pedig a „lejárató” reklámok miatti panasszal volt tele abban az időben. A két cég békét kötött volna, de a tárgyalások valahogy soha nem jöttek össze. Végül csak hajlottak erre, hiszen a Samsung az elmúlt évhez képest 7,4 százalékot vesztett a piacából világszinten, Kínában pedig 15 százalékkal estek az eladásai. Noha ez nem mind az Apple-nek köszönhető, de az összesített perköltség már így is dollármilliókra rúg – igaz, a tét sem kicsi, hiszen az IDC kimutatása szerint az okostelefonok piaca 2013-ban nagyjából 338 milliárd dollárra volt tehető. Akkor még a Samsung birtokolta a piac 31, az Apple pedig a 15 százalékát.

Ez is érdekelhet
2023. november 3., 08:00
2021. augusztus 9., 08:00
2021. január 29., 09:05
2020. november 25., 16:00
2020. október 15., 12:00