- 2015. szeptember 30., 11:19
Nemcsak az új Nexusokat mutatta be a Google a Marshmallowval, hanem egy táblagépet is, az iPad Pro kihívóját.
Hirdetés

Az ígéreteknek és a korábban kiszivárgott információknak megfelelően indult a Google bemutatója, amely az Android 6.0 megjelenésével párhuzamosan a két új Nexus mobil érkezését is jelentette.

Tekintettel arra, hogy a telefonokról az utóbbi napokban már mindent megtudhattunk, így inkább csak ismétlésként: a két modell közül a nagyobb a Huawei gyártotta 6P, amely 5,7 colos képátlójával a phablet kategóriába érkezik, így leginkább a tavaly Nexus 6 utódaként tekinthetünk rá. A kijelző AMOLED panelt használ, felbontása pedig QHD. Belül a Snapdragon 810 legújabb, kevésbé melegedő verzióját találjuk, 3 GB RAM-ot, 32/64/128 GB nem bővíthető háttértárral. A kamera 12,3 Mpixeles és a megszokottnál valamivel nagyobb érzékelőpontokkal rendelkezik, így elvileg jobban teljesít a sötétben – optikai képstabilizátor azonban nem került bele, ami viszonylag nagy hiányosság lehet. A 6P nemcsak phablet, de prémium modell is, hiszen fém unibody házba került, ára pedig 500 dollárról indul, legalábbis az Egyesült Államokban, mert az EU-ban ugyanez 650 eurót jelent, ami nagyon durva különbség, inkább nem is mondunk rá semmit. A többi modell – csak érdekességképpen – 700 és 800 euróért lesz megvásárolható, tehát nálunk semmiképpen sem fog az olcsó csúcsmodellek közé tartozni.

A kisebbik készülék az LG-től származik, 5X néven – ez pedig a két évvel ezelőtti, szintén LG-től érkező Nexus 5 frissítése, igaz, azzal ellentétben alig van köze az aktuális G szériához. A kijelző ennél a telefonnál 5,2 colos és Full HD felbontású, a panel pedig IPS. Belül egy Snapdragon 808 van, a RAM pedig 2 GB – ez utóbbi elég csalódást keltő adat, hiszen lassan már a középkategóriában is 3 GB-ra nő a memória mérete. A háttértár itt 16 vagy 32 GB lehet, microSD foglalat pedig itt sincs. A hátsó kamera megegyezik a 6P-vel, és az alsó USB csatlakozó is USB-C szabványú mind a két készüléknél. Ami az árat illeti, ez az 5X-nél kedvezőbben alakul, mint a phabletnél: a 16 GB-os modell 380 dollártól lesz előrendelhető.

Mind a két készülék hátoldalán ott van a hivatalosan Nexus Imprintnek nevezett ujjlenyomat-olvasó, amit az Android 6.0 már natívan kezel, így a külső appok is használhatják azonosításra. Első körben persze a készülék feloldása és az Android Pay a legfontosabb felhasználási terület, az más kérdés, hogy az utóbbira nálunk még biztos, hogy sokat fogunk várni.

Ha már az Android 6.0-nál tartunk, a korábbi Nexusok közül a 9, a 6, az 5 és – jó hírek – a 7 (2013) is megkapja, a korábbi 7, a 4 és a 10 azonban nem. A frissítés érkezése a következő hetekben várható, a nem Nexus mobiloknál pedig természetesen a gyártótól függ, hogy mire és mikor készíti el a csomagot. A fontos újdonságok közül az ujjlenyomatok kezelése mellett a Google Now új, Now on Tap változata lesz igazán látványos, ez ugyanis az eddiginél is többet fog segíteni nekünk releváns információkkal. Hasznos újítás még az alkalmazásoknak adható engedélyek finomszabályozása, illetve a Doze nevű energiatakarékos üzemmód – ez a gyakorlatban úgy működik, hogy a nem használt, például éjszaka a polcon pihenő mobil az idő haladtával egyre ritkábban frissíti a leveleket és más információkat, jelentős energia-megtakarítást érve el (a Nexus 6-on állítólag 30%-ot jelent ez).

Nemcsak a Nexusok, de a több éve változatlan Chromecast is megújult: a pár hete kiszivárgott, életlen fotók mellé tartozó pletykák igaznak bizonyultak, egy gyorsabb és többet tudó készülék érkezik. A korong alakú készülék alapvetően ugyanazt tudja, mint elődje, de már ac-s Wi-Fi-vel, több színben, viszont még mindig csak FHD felbontással. Az új szolgáltatások közül a legérdekesebb talán az, hogy most már a játékok is használhatják a Chromecast segítségével a tévé képernyőjét, a telefon pedig ekkor a kontroller szerepét töltheti be.

Az új Chromecast 40 euróba (USA-ban 35 dollárba) kerül, és ugyanennyi a Chromecast Audio is, amellyel a normál hangrendszerből készíthetünk vezeték nélküli netes hangsugárzót, optikai, RCA sztereó és 3,5 mm-es jack kimenetekkel.

Az előadások végén nem maradt el a lassan már hagyományosnak mondható „,még egy dolog” sem: a Google bemutatott egy munkára optimalizált táblagépet is, Pixel C néven. Az iPad Pro, MS Surface ellenfél masina 10,2 colos, 2560×1800 pixeles kijelzővel rendelkezik, belsejében pedig a Tegra X1 SoC-t találjuk, 3 GB RAM társaságában. A készülék legnagyobb érdekessége a mellékelt billentyűzet, ami mágnesesen csatlakozik tablethez, és vezeték nélküli töltődik róla, így elég egy adaptert használni. A csatlakozási megoldás olyan, hogy a két egység több szögben is beállítható, nem vagyunk tehát egy vagy két pozícióba korlátozva. A Pixel C egyértelműen prémiumtermék: a 32 GB-os változat 500, a 64 GB-os 600 dollárba kerül, és ehhez még 150 dollárt kell hozzátennünk, ha a billentyűzetre is szükségünk van. Az árral ellentétben a megjelenés dátuma itt még nem ismert, de a Google azt ígéri, hogy az ünnepek előtt már megvásárolható lesz (persze nem nálunk).

Ez is érdekelhet
2023. november 3., 08:00
2021. augusztus 9., 08:00
2021. január 29., 09:05
2020. november 25., 16:00
2020. október 15., 12:00