Az IoT illetve az okos kütyü fogalma alighanem egy nagy katyvaszt alkot majd (vagy már), néha ugyanis maguk az alkotók sem tudják, hogy amit készítettek, az inkább IoT eszköz-e vagy sem. Ha szigorúan a definícióra támaszkodunk, akkor a H2OPal például nem IoT-s kütyü, mivel internetre nem kapcsolódik, csak a telefonhoz. A koncepció lényege az, hogy az üveghez tartozik egy mérleg is, amikor éppen nem iszunk belőle, akkor ezen kell tárolni az üveget. A mérleg – mily meglepő – folyamatosan méri az üveg tömegének a változását, így meg tudja állapítani, hogy mennyi folyadékot iszunk a nap során.
Az adatok Bluetooth kapcsolaton keresztül eljutnak a telefonra is, ahol mindenféle csoda dolgok történnek: a mobil naplót készít, amit később visszanézhetünk, napközben pedig nézi, hogy elég folyadékot veszünk-e magunkhoz – és ha nem, akkor figyelmeztet, hogy húzzuk meg a flaskát. Persze ha már okostelefonon fut az alkalmazás, akkor kis csavar is van a történetben: a napi folyadékbeviteli szint meghatározása nem általánosságban, hanem saját egyéni profilunk alapján történik, és az alkalmazás figyelembe veszi az olyan befolyásoló körülményeket is, mint például a testmozgás, a lokáció vagy az időjárás – ezek alapján a napi adaghoz további extra mennyiséget is előír nekünk, ha szükségesnek látja.
A H2OPal tavaly november óta megvásárolható az USA-ban, 49 dollárért, tehát ez a kütyü ráadásul nem is a prototípusok táborát erősítette.