- 2024. november 28., 23:00
Az AI árnyoldalai: Hogyan borítja az AI a munkaerőpiacot
Hirdetés

Most gondolj bele: itt van ez a mesterséges intelligencia, ami egyszerre brutál menő és kissé ijesztő is. Már most látjuk, hogy az AI nem csak könnyebbé teszi az életünket még a Hellspin kaszinó felületén a játékok keresése során is, hanem kezd bekavarni a meló világába is. "Automatizáció" meg "robotok veszik el a munkánkat" – nem is olyan sci-fi már, igaz?

Az AI nem csak a monoton melókat nyúlja le, hanem lassan a komplexebb dolgokba is beleugrik. De mi a helyzet a kisemberrel? Nézzük meg, hogy ez az egész AI hype hogyan borítja fel a munkaerőpiacot, és miért érezheted azt, hogy a jövő bizony kicsit baljós is lehet.

Robotok vs. emberek: Ki jön ki győztesen?

Oké, képzeld el: van egy gyár, ahol eddig száz ember pakolta össze a cuccokat. Most meg jönnek a szuper okos robotok, és hoppá, már csak tíz emberre van szükség. A többieknek? "Köszi, ennyi volt, srácok!" És ez nem csak a gyárakban van így. Az irodákban is ugyanez a helyzet. Gondolj csak a könyvelőkre: az AI simán feldolgozza a számlákat, adatokat, még hibát se vét.

De a sztori itt nem áll meg. Az AI már olyan területeken is bevethető, ahol eddig azt hittük, hogy csak az emberek tudnak alkotni. Grafika? AI kirázza a kisujjából. Még a jogi melókba is beszállt: szerződéseket elemez, hibákat keres, és gyorsabban dolgozik, mint bármelyik ügyvédbojtár. Szóval ja, a robotok nem csak a gyárakban nyomják, hanem mindenhol ott vannak.

Az automatizáció kettős pengéje

Most őszintén, ki ne szeretné, ha a monoton melót lepasszolhatná egy robotnak? Persze ez klassz, de mi történik azokkal, akiknek pont ez volt a munkájuk? Az AI és az automatizáció olyan, mint egy kétélű penge. Az egyik oldalon ott van a hatékonyság, a másik oldalon meg a munkanélküliség réme.
Az alacsony képzettséget igénylő melók már most nagy veszélyben vannak. Az AI simán lenyomja az olyan munkákat, mint az adatrögzítés, egyszerű összeszerelés vagy akár a pizzafutárkodás (helló, önvezető autók!). De a magasan képzett munkások sem érezhetik magukat biztonságban. Az AI algoritmusai egyre okosabbak, és most már olyan területeken is helytállnak, ahol eddig azt hittük, hogy az emberi kreativitás és döntéshozatal pótolhatatlan. Szóval ja, mindenkinek meleg a pite.

Kik nyernek és kik veszítenek?

Egy dolgot szögezzünk le: nem mindenki jön ki rosszul ebből a sztoriból. Vannak olyanok, akik kifejezetten nyernek az AI térnyerésével. Például a tech szektorban dolgozók. Ha értesz az AI fejlesztéshez vagy az adattudományhoz, akkor gyakorlatilag aranybánya vár rád. Ugyanez igaz azokra, akik az AI által generált problémákat oldják meg, például az etikai kérdésekkel foglalkozó szakemberekre.

De mi van azokkal, akik nem tech guruk? Na, itt kezdődik a baj. Az AI nem csak új munkákat teremt, hanem régi állásokat is megszüntet. A gond az, hogy az újonnan létrejött melók gyakran másfajta készségeket igényelnek, mint amiket eddig használtunk. Ha nincs időd vagy lehetőséged átképezni magad, akkor bizony könnyen a perifériára kerülhetsz.

Az AI fejlődése olyan gyors, hogy néha azt érezzük, nem tudunk lépést tartani vele. De hol a határ? Vajon eljön az a pont, amikor az emberek már szinte teljesen kiszorulnak a munkaerőpiacról?

Címkék