- 2014. május 22., 12:00
A Hama uRage nevű termékvonalába olyan kiegészítők tartoznak, amelyeket a vállalat elsősorban a játékosoknak szán.
Hirdetés

A Hama uRage nevű termékvonalába olyan kiegészítők tartoznak, amelyeket a vállalat elsősorban a játékosoknak szán.

Az első kiegészítő, amelyet megvizsgáltunk, az egy kagylós kialakítású, zárt fülhallgató volt, amely Reaper névre hallgat. Az eszköz kedvező ára ellenére 7.1-es hangzást kínál, sőt, emellett is tartogat még néhány érdekességet. A hangszórót USB-vel csatlakoztathatjuk a számítógéphez; ebből adódik, hogy telefonnal, táblagéppel nem, csak PC-vel és notebookkal tudjuk használni, viszont cserébe nem kell a hangszóró és a mikrofon kábelével külön babrálni, minden adat az USB-n keresztül mozog.

A fülhallgató kagylóinak kialakítása rövid tesztünk alapján jól sikerült (bár a nagyobb fülűek azért lehet, hogy gondban lesznek), a Reaper viselése egy óra után sem vált kényelmetlenné. A párnák borítása textilből van, amely elsőre talán nem tűnik annyira jó választásnak, de furcsa mód tartósabb lehet, mint a bőr: a személyes tapasztalatunk alapján ugyanis az izzadás gyorsan kikezdi a bőrt, amely a jó kis nyári melegben gyorsan, akár 1-2 év alatt elkezdhet szétfoszlani. A mikrofon egy rövid, merev állvány végére került, amelyet használaton kívül könnyedén felhajthatunk, így nem fog sok vizet zavarni. Az egyetlen dolog, ami nem aratott osztatlan sikert, az a kék színű LED volt, mert ennek fénye sötétben esetleg tükröződhet a monitoron – viszont ha ez az eset áll fenn, akkor a fényforrás kikapcsolásával szerencsére egyszerűen védekezhetünk.

A hangminőséggel elégedettek voltunk, a kategóriában megszokott tiszta hangzást és az átlagoshoz képest valamivel erőteljesebb basszust kapunk, ami főleg a lövöldözős és autós játékokhoz kiváló párosítás. A fülhallgató saját hangerőszabályzóval és némítás gombbal is rendelkezik, így anélkül tudjuk állítani a hangerőt, hogy közben akár csak egy pillanatra is ki kellene kilépnünk a játékból. Fontos lehet még, hogy a fülhallgató zsinórja 2,5 méteres, így szinte teljesen biztos, hogy még az asztal alatt lévő PC hátuljáig is el fog érni.

A uRage Essential nevű játékvezérlő egy PC-vel is használható gamepad, vezeték nélküli kialakítással. A teszt során mi nem tapasztaltunk észrevehető késleltetést, de aki biztosra szeretne menni, az választhatja a kontrollert vezetékes (USB-s) verzióban is. Összesen 12 programozható gombot kapunk, ebből nyolc gomb két D-padon (négyirányú kapcsolón) kapott helyet, kettőt pedig a mutatóujjunkkal érhetünk el (ravasz). Hogy a vezérlő minden játékhoz megfelelő választás legyen, két analóg joystick került rá – így akár verekedős játékot, repülőgép-szimulátort vagy focis játékot is irányíthatunk vele, mindegyik szoftvernél lesz hely a legfontosabb parancsoknak. A 12 gomb egyébként úgy jön ki, hogy maguk a joystickek szintén megnyomhatók. További érdekességük, hogy nemcsak analóg módban, hanem digitális módban is használhatók – ehhez a kontrolleren lévő módválasztót kell csupán átállítanunk. Nem maradt le az erő-visszacsatolás sem, így egyes eseményekről (például ha nekimentünk az autóval a falnak) közvetlenebb visszajelzést kaphatunk.

Az átlagosnál valamivel talán vékonyabb fogantyúk ellenére a uRage Essential tartásával nem volt gondunk. A tápellátást három AAA méretű akkumulátor biztosítja, amivel a rendelkezésre állási idő akár többhetes is lehet, persze ez nagyban függ attól, hogy milyen gyakran és milyen játokat játszunk vele. (Értelemszerűen a force feedback eléggé csökkenti az elemek élettartamát.)

Persze van olyan eset is, amikor a játékvezérlő nem a legjobb megoldás, és szívesebben támaszkodnánk inkább egy billentyűzetre: ilyenkor jön jól a uRage Exodus². A billentyűzet egyik érdekessége az, hogy a játékoknál szinte mindig alapbeállításként meglévő gombok, így a kurzormozgatók valamint a WASD gombok kék színűek. A Hama gondolt ugyanakkor azokra is, akik nem szeretik a tarka-barka kialakítást: a gyári csomagolás tartalmazza ezeknek a gomboknak a többivel egyező színű, fekete megfelelőit is, amelyeket kevesebb mint egy perc alatt applikálhatunk fel a kékek helyére. A klaviatúra felépítése az anyaghasználat szempontjából teljesen átlagos, formája viszont nem hétköznapi: a megfelelő helyeken két hatalmas, integrált csuklótámasz gondoskodik arról, hogy a kezeink huzamosabb játék alatt se fáradjanak el.

A klaviatúra 105 gombot tartalmaz, és magyar kiosztású (ami ebben a kategóriában sajnos nem szokott evidens lenni), cserébe extra gombokat viszont nem tartalmaz. A uRage Exodus² elektronikája természetesen villámgyors, másodpercenként akár több száz parancsot is képes lenne értelmezni, így nem fordulhat elő, hogy egy-egy gomb „beragad”, és fantom parancsoktól sem kell tartani (ami két vagy több gomb egyidejű lenyomásakor szokott jelentkezni, mégpedig egy kéretlen extra karakter formájában) – és ezt a villámtesztünk alapján meg is tudjuk erősíteni.

A cikkben szereplő termékek ajánlott fogyasztói ára az alábbiak szerint alakul:
uRage Reaper headset: 24 000 forint,
uRage Essential Wireless USB Gamepad: 7000 forint,
uRage Exodus² billentyűzet: 7000 forint.

A uRage termékvonal természetesen nem lehetne teljes az egerek nélkül, közülük hármat, valamint hozzájuk tartozó egérpado(ka)t az egyik következő cikkünkben ismertetünk majd.