A francia jogalkotók egy olyan rendeletet tettek közzé, amely alapján az internetszolgáltatók kötelesek azokat a weboldalakat blokkolni, amelyek terrorcselekményeket publikálnak vagy arra ösztönöznek, valamint azokat, amelyeken pedofíliával kapcsolatos tartalmak találhatók. A 2015-125 számú rendelet fél év alatt született meg (előzetes próbálkozások már 2010 óta voltak), amelyet Francois Hollande elnök, és Manual Valls miniszterelnök írtak alá. Az internet tartalmának felügyeletére már régóta van igény, elsősorban a terrorizmus akadályozása okán, ám a januári Charlie Hebdo elleni támadás miatt a legtöbb állam vezetője sürget hasonló lépéseket. David Cameron, a brit miniszterelnök például a titkosított üzenetküldő szolgáltatásokhoz szeretett volna egy kiskapuval hozzáférni – sikertelenül.
A francia rendelet szerint az érintett weboldalak tiltását a Nemzeti Rendőrség Főigazgatósága és a kiberbűnözés elleni csoport tagjai kérhetik az internetszolgáltatóktól az országban és a francia fennhatóság alatt álló területeken. A szolgáltatóknak 24 óra alatt teljesíteniük kell a kérést, viszont az így elmaradt hasznot (a szerverhasználatért) az államnak kötelessége megtérítenie. A letiltott oldalon hivatalos felirat fogad minden látogatót. A weboldal tartalmát negyedévente felülvizsgálják, és ha eltűnt a jogsértő tartalom, kérik az oldal visszaállítását (ismét 24 órán belül).
A La Quadrature du Net francia digitális jogok érdekvédelmi csoportja ellenzi a döntést, hiszen egyrészt megvalósul az internet cenzúrája, másrészt a rendelet megalkotásával a törvényhozói és a bírói hatalom egy kézbe kerül, ami viszont az első lépés ahhoz, hogy megszűnjön a szólásszabadság, amely a legalapvetőbb szabadságjog a demokráciákban. A weboldalak blokkolása szerintük könnyen megkerülhető (például külföldről), az eljárás pedig aránytalan, hiszen fennáll annak a veszélye, hogy az állam önhatalmúlag bezár neki nem tetsző oldalakat. A csoport a rendelet eltörlését követeli, hiszen azt a látszatot nyújtja, hogy az állam az emberek érdekében cselekszik, miközben alapvető jogaik sérülnek.