- 2017. szeptember 18., 11:14
A mesterséges intelligencia segítségével a betegség akár több év távlatában is előre jelezhető.
Hirdetés

Az Alzheimer-kór a gyógyíthatatlan betegségek közé tartozik, azonban a lejátszódó folyamatok a kór gyors felismerése esetén kezeléssel elég jól lelassíthatók. A korai felismerés nemcsak a betegek mentális és fizikai állapotának minél további megőrzése miatt fontos, hanem azért is, mert lehetőséget ad a beteg embereknek arra, hogy saját dolgaikat úgy rendezzék el, ahogyan valóban szeretnék.

Rengeteg kutatás foglalkozik azzal, hogyan lehetne az Alzheimert a kezdeti fázisban, vagy akár még előbb is kimutatni: a módszerek között van például vérvizsgálat és olyan kütyü alkalmazása is, ami a mozgásunk megváltozását figyeli. A Bari Egyetem kutatói most egy új eljáráson dolgoznak, amely a remények szerint akár 10 évvel az első tünetek megjelenése előtt figyelmeztethet a betegség kialakulására. A kutatók a mesterséges intelligenciában bíznak; fejlesztettek egy olyan szoftvert, amely MRI-felvételek elemzése alapján állítja fel a diagnózist. A program 63 paciens adatai alapján kezdte el megtanulni, hogy milyen apró strukturális elváltozások figyelhetők meg a betegek agyában. A tanulási folyamat végeztével a szoftvernek 148, addig nem látott felvételt mutattak meg. Közöttük volt 48 olyan, amely beteg emberek agyáról készült, és 48 olyan is, amely mára beteggé vált emberek agyáról korábban, a betegség diagnosztizálása előtt készült. A program kiváló eredményt ért el: 86 százalékban helyes volt a diagnózis a betegeknél, 84 százalékban pedig a csak később beteggé váló embereknél is tudta azonosítani az Alzheimert.

A kutatók most szeretnék, ha az általuk kifejlesztett mesterséges intelligenciát még több felvétel segítségével tovább tudnák képezni. A cél természetesen az, hogy idővel az orvosok is használni tudják; a technológiának nemcsak a korai felismerés miatt lehet úttörő szerepe, hanem azért is, mert fizikai beavatkozás nélkül tud diagnózist felállítani.

Címkék