Eddig négy összehajtható telefont láttunk, és a szűk mezőny alapján elmondhatjuk, hogy egyértelműen a Huawei az, amely a legjobb koncepciót tette le az asztalra. A mobil valamikor a nyáron fog piacra kerülni, így nem meglepő, hogy a hivatalos bemutató után csak vitrinben lehetett megnézni. Az viszont annál inkább meglepetés volt, hogy a hazai Huawei főnök, Lyon Shen elintézte, hogy a magyar újságíróknak szervezett vacsora díszvendége egy működő Mate X legyen. Amit nemcsak megmutattak, hanem kézbe is adtak.
A telefonnal mindössze tíz percünk volt ismerkedni, de ennyi idő is elég volt ahhoz, hogy megállapítsuk: a mérnökök tényleg jó munkát végeztek. A telefonon egyáltalán nem látszik, hogy prototípus lenne, a kidolgozottság szinte tökéletes. A mobilt élmény volt kézbe venni – arra pedig, hogy mennyire feltűnő látványt nyújt a telefon, jó példát ad, hogy a szomszédos asztaltól is átjöttek megkérdezni, hogy megnézhetik-e a készüléket.
A telefon vékonysága is lenyűgöző – a mobil nyilván tablet módban vékonyabb, de a 11,5 mm-es vastagság összehajtva sem olyan vészes. A szélesség miatt pedig nem kell aggódni, a vékony káváknak hála teljesen jól megfér a kézben a kütyü. A telefonon tényleg egy működő példány volt, az Android 9 fürgén futott rajta, a kijelző méretek közötti váltást pedig az EMUI kitűnően lekezelte; a váltás gyors volt, az ikonok és az alkalmazások pedig azonnal újrarendeződtek.
A telefon 8 colos kijelzőjét, amint azt a bemutató után már megírtuk, nem pontosan félbe lehet hajtani; a vékonyabb rész kerül hátra, amely a kamerákat is tartalmazó markolat mellé kerül. A telefon legizgalmasabb része nyilván a kijelző, azon belül is a csukló, amely lehetővé teszi, hogy a mobilt úgy hajtsuk „félbe”, hogy az OLED nem sérül (nem nyúlik). Ez az egység több mint 100 alkatrészből áll, és a Huawei saját mérései alapján legalább 300 ezer nyitást kibír. A kijelző valószínűleg előbb adja majd fel; a Huawei első körben minimum kétéves hibátlan működést garantál. Az egyetlen apróság (mondhatjuk, hogy hiba), amit felfedeztünk, az az, hogy a hajtás „mentén” a panel kicsit egyeletlen, tehát amikor kihajtjuk a telefont, és mondjuk megcsillan rajta a fény, akkor egyértelműen látszik az a terület, ahol a panel hajlik. Azonban a Huawei azt ígéri, hogy a végleges, piaci verziónál ezt nem lehet majd látni.
A nyitás gombnyomásra történik, ha megnyomjuk a markolt közepén lévő gombot, akkor a panel „kiugrik” a helyéről, ezt követően pedig kézzel kell kihajtani. A művelet nem igényel különösebb erőfeszítést, de a zsanér elég erős természetesen ahhoz, hogy a kijelzőt bármilyen pozícióban megtartsa. Rákérdeztünk a sérülékenységre; a panelt elvileg tesztelték, így nem kell aggódni attól, hogy gyorsan összekarcolódna. Maradjunk inkább annyiban, hogy majd meglátjuk.
A hivatalos bemutató után készült cikk ide kattintva olvasható.