Starter Home Basic Home Premium Professional Ultimate
A cikk a Windows 7 végleges változata (Windows 7 RTM) alapján készült.
A Microsoft médialejátszója a ma ismert formájában a Windows ME óta létezik (ekkor debütált a WMP7), és sokak szerint az egyik legjobb zenelejátszó alkalmazássá nőtte ki magát az évek során. Videók lejátszására a korábbi verziók nem voltak annyira alkalmasak és a formátumtámogatásról sem mondhattuk, hogy tökéletes volt - lássuk, ehhez képest hogyan teljesít a WMP12.
Most játszott - Now Playing
Azok, akik a Windows Media Playert nem szeretik, legtöbbször a gyenge sebességet szokták említeni, mint legnagyobb hátrányt. A Microsoft elég sokat dolgozott azon, hogy a WMP12 gyors legyen, ennek eredménye a teljesen megújult Most játszott ablak, amely teljesen elkülönül a Médiatár kezelőfelülettől. A két nézet között egyszerű az átjárás, egyetlen kattintással kapcsolhatunk egyik üzemmódból a másikba. Természetesen nem mindig kell kézzel váltani, videofájlok lejátszása esetén a WMP magától vált, ha DVD-t helyezünk a meghajtóba, akkor pedig nemcsak átvált, hanem egyből teljes képernyős nézetbe is kapcsol. A váltás továbbá akkor is automatikus, ha lejátszási listát indítunk el (akár Explorerből, akár a Jump listen keresztül).
A Most játszott ablak a tökéletes egyszerűségre törekszik, így csak a minimális kezelőszerveket tartalmazza. Ezek sem látszanak mindig, csak abban az esetben, ha az ablak fölé visszük a kurzort, vagy ha teljes képernyős módban megmozdítjuk az egeret. Videolejátszás közben gyakorlatilag úgy működik, mint a korábbi verziókban a teljes képernyős lejátszás, ha pedig zenét játszunk le, akkor az adott szám címét, beállítástól függően a lejátszási listát illetve, ha elérhető, akkor az albumhoz tartozó borítót látjuk. A kezelőszervek száma ebben az esetben attól is függ, hogy mekkorára méretezzük az ablakot, mert az ismétlés és keverés gombok alapesetben nem férnek ki.
Windows 7 specialitások
A Microsoft médialejátszója természetesen integrálja a Win 7-es fícsöröket is, így tökéletesen kezeli Library mappákat (ez magyarul Könyvtárak néven fut a Windowsban és Műsortár néven a WMP12-ben). Korábban is több mappát állíthattunk be természetesen, ám a Media Player ezeket aggregáltan kezelte, míg a 12-es verzió a zenéket, videokat és képeket külön kezeli, és nem kell külön beállítanunk a médiafájlok helyeit, mert a lejátszó a Könyvtárakban megadott útvonalakat automatikusan használja.
Emellett a kezelőfelületről a HomeGroupban lévő felhasználók megosztott tartalmait is úgy használhatjuk, mintha azok a saját gépünkön lennének (persze azt belekalkulálva, hogy a LAN kapcsolat sebessége miatt azért nem lesz annyira gyors a fájlkezelés). A WMP12 természetesen a Jump Listeket is kezeli, ahol a gyakran illetve az utoljára játszott listák jelennek meg, valamint arra is van mód, hogy visszatérjünk a legutoljára játszott zenékhez, valamint hogy az összes, a Médiatárban lévő fájlt lejátsszuk egymás után. A visszatérés a korábban játszott dokumentumokhoz valóban hasznos, az összes tétel lejátszása viszont szerintünk felesleges, gondoljunk csak bele, hogy mire megyünk vele egy több(tíz)ezres zenegyűjtemény esetében.
Viszont hátrányára is változott a WMP12, nem tartalmazza ugyanis Taskbar Toolbart, amely a tálcára költöztette a legfontosabb kezelőszerveket. A Microsoft azért döntött így, mert egy felmérésük szerint a felhasználók csupán 3%-a használta ezt a vezérlési módot, így nem igazán volt rá szükség. Ennek ellenére, ha már megvolt és működött, meg lehetett volna hagyni… A 12-es verziót is lehet azért vezérelni a tálcáról: vigyük a WMP tálcaikonja fölé az egeret, hogy megjelenjen az előnézeti ablak, amely tartalmazza a Play/Pause, vissza, előre gombokat. A gyakorlati tapasztalatunk viszont az, hogy kényelmetlenebb ez a megoldás, egyrészt körülményesebb, mert meg kell várni az előnézeti ablak megjelenését, másrészt pedig a hangerőszabályzó is sokszor fog hiányozni.
Formátumtámogatás
A Windows Media Player 12 sokat fejlődött a 11-es verzióhoz képest is, mert most már alapból kezeli az MPEG-4 formátumot, beleértve a H.264 illetve az AVCHD kódolású streameket (ráadásul mindezt hardveres gyorsítással - DXVA), valamint az AAC audio streameket, és alapból megnyithatók a másolásvédelemmel el nem látott MOV fájlok, a 3GP, MP4, M2TS és MTS konténerek is - reszkess QuickTime. Viszont továbbra sincs natív MKV, FLV, DIVX vagy éppen FLAC támogatás, ezen formátumok engedélyezéséhez továbbra is a Registryben kell turkálnunk.
Ide kapcsolódik, hogy a Microsoft eltávolította a lejátszóból az ID-tag szerkesztésére alkalmas modult is, amely ugyan nem volt egy nagy durranás, de azért arra tökéletesen alkalmas volt, hogy egy-egy elgépelt adatot kijavítsunk, vagy hiányzó információkat pótoljunk segítségével.
Tartalommegosztás, DLNA
Korábban már érintettük a tartalommegosztást a Library rendszer (Könyvtárak) kapcsán; a Windows Media Player 12 az otthoni csoport más számítógépeinek a tartalmát éppen úgy képes kezelni, mintha azok a saját gépen lennének (ez Windows 7-et feltételez a hálózatba kötött gépeken). A tartalommegosztás PC-k között ugyanakkor nemcsak helyi hálózaton keresztül lehetséges, hanem interneten keresztül is, ezt a funkciót Remote Media Streamingnek keresztelték el. Picit tovább tart konfigurálni, mint az Otthoni csoportot, és (mindkét gépen) regisztrálnunk kell valamilyen, a Windows Live-ot támogató Online ID szolgáltatónál is.
A Windows 7 és a Windows Media Player támogatja továbbá a DLNA-t is, amely segítségével vezetékes vagy vezeték nélküli hálózaton keresztül tudjuk tartalommal ellátni a kompatibilis szórakoztatóelektronikai eszközeinket. A célállomás lehet az XBOX 360, de lehet akár Blu-ray lejátszó, tévé vagy mobiltelefon is. Alapból a WMP12 a nyers adatokat továbbítja, azonban, ha a célállomás nem tudja feldolgozni a streamet, akkor a WMP arra is képes, hogy átkódolja a videot, hangot, képet.
Összegzés
A Windows Media Player 12 sokat fejlődött a korábbi verziókhoz képest, több formátumot kezel, ki tudja használni a videokártyák hardveres gyorsítási képességét, gyorsabb is és több új funkciót is felvonultat. Persze továbbra sem hibátlan, a tálcán lévő irányítópult mellett például nagyon hiányzik az MKV és FLAC konténerek támogatása.