- 2009. június 17., 08:00
Az Acertől ezúttal egy olyan netbookot teszteltünk, amely kívül és belül is mást nyújt, mint a legtöbb...

Sokan vannak, akiknek szimpatikusak lennének a netbookok, csak túl kicsi számukra a 10”-es kijelző, kényelmetlen a billentyűzet, kevés a teljesítmény... Számukra készítette az Acer az Aspire One 751h-t, amely csupán egyetlen területen nem fejlődött: a teljesítményében.


Irodai gép, profiknak

Külső

Méretétől eltekintve a 751 kialakítása teljesen olyan, mint a 10 hüvelykes képernyővel szerelt 531-é: vékony, enyhén csapott hátsó sarkakkal, igényes összeszereléssel és multitouchos tapipaddal. Ujjlenyomatokat csak a felső rész és a monitor kávája hajlamos begyűjteni, a maradék felület matt, így ezzel nem lesz problémánk. A többi netbookhoz hasonlóan itt sincs semmi, ami mechanikailag zárva tartaná a kijelzőt, de a nagyobb méret miatt a zsanérok súrlódása komolyabb erőt képvisel – kinyitásához mindenképpen két kézre lesz szükségünk.

A készülékre különösebb extrák nem kerültek, sehol egy speciális gomb vagy kapcsoló. A visszajelző LED-ek az elülső él bal oldalára kerültek, és itt van két csúszka is, amivel a Bluetooth adaptert és a WLAN kártyát kapcsolhatjuk ki- és be. Billentyűzete a nagyobb méretnek köszönhetően ergonómikusabb a kisebb változatokénál, tapipadja is jól sikerült, gombjainak nyomáspontját kényelmesnek találtuk.


Billentyűzete kényelmes


Az akkumulátor 2 centit lóg ki hátra

A 751h méretei netbook-kategóriában értelem szerűen nagynak számítanak: 285x196x30 mm (akkuval együtt 285x215x30) tömege pedig 1377 gramm. Ennek jó részét (330 grammot) egyébként az 54 Wh-ás, a hátoldalból igencsak kilógó akkumulátor teszi ki, aminek az impozáns üzemidő is köszönhető. Ha megfordítjuk a noteszt, láthatjuk, hogy a bővítésekkel nem lesz problémánk, a legtöbb fontos alkatrész elérhető különféle fedőlapok segítségével.


Nem gond a bővítés

Hardver

Nemcsak méreteit tekintve különleges az Aspire One 751h, hanem hardvere is speciális. Processzora Atom Z520, lapkakészlete pedig a Poulsbo kódnéven ismert US15W. Ennek a Menlow kódnevű összeállításnak az előnye a megszokott N270+945GSE kombinációval szemben a kisebb energiafogyasztás: az utóbbi páros ugyanis 11,8, az előbbi viszont csak 4,3 Watt TDP-vel rendelkezik. Sajnos a Z szériás Atom nem netbookok számára készült, hanem MID-ekbe, ahol a teljesítmény még kevésbé fontos, és ez érződik a mindennapi használat során is. Kis segítség, hogy az US15W-be integrált GMA 500 nevű IGP hardveres dekóderrel segíti a filmek lejátszását – mármint abban az esetben, ha megfelelő lejátszót/meghajtóprogramot használunk. Sajnos pont Windows XP alatt ez nem áll rendelkezésre, az előre telepített PowerDVD 8 pedig nem volt hajlandó működni, így a gyári állapot vizsgálatát nem tudtuk végrehajtani. De Windows 7-el és az újabb meghajtóval már működik a dolog, kár, hogy a készüléken csak D-Sub kimenet van, és nem HDMI. A processzor és chipset mellett a gép többi része átlagosnak mondható: 1 Gbájt memória és 160 Gbájtos merevlemez van benne, amelyek, mint feljebb már említettük, könnyen nagyobbra cserélhetőek.

Amint a pontszámokból is látszik, maga a gép nem különösebben gyors, sőt, igazából általános feladatokra még kicsit lassabb is a megszokott N270+945GSE párosnál:

PCMark 2005 Pontszám
PCMarks 1058
CPU 1149
Memória 1891
Grafika 272
HDD 4082

A szerénynek mondható teljesítményért cserébe viszont az üzemidő egészen kiváló: általános munkára hét és fél órát használhattuk, filmlejátszásra pedig hat órát és 52 percet volt képes.

Csatlakozók

Egy területen voltunk elégedetlenek az Aspire One 751h-val, ez pedig pont a csatlakozóké: gyakorlatilag pontosan ugyanazokat és ugyanannyi kimenetet találunk rajta, mint az 531-es kistestvérén. Pedig ha megnézzük az oldalait, bőven lett volna még hely mondjuk 1-2 plusz USB portnak, esetleg ExpressCard foglalatnak (bár ennek belül is nagyobb a helyigénye), kerülhetett volna rá D-Sub helyett HDMI – szóval lennének ötleteink. Ezek helyett azonban a következőket láthatjuk: jobb oldalon elöl van az univerzálisnak mondható kártyaolvasó (nemcsak SD-t, de xD-t és Memory Sticket is olvas), mellette egy USB port, hátul pedig a D-Sub kimenet. A másik oldalon két hangcsatlakozó, mögöttük két további USB port, majd a tápcsatlakozó következik, leghátul pedig az Ethernet port.



Kevés a csatlakozó

Összegzés

Nagyon jól, sőt, kiválóan sikerült netbook az Acer 751h, mérete pont akkora, hogy már a kényelmes munkát is lehetővé teszi, ugyanakkor elég kicsi és könnyű ahhoz, hogy ne veszítsen hordozhatóságából. Kiváló üzemidejével gyakorlatilag egész nap töltés nélkül használhatjuk, ha pedig az XP-t lecseréljük Windows 7-re, még filmnézésre is kiváló lesz. Bár az 1,33 GHz-es Z520 lassabb a megszokott N270-es Atomnál, a különbség nem számottevő: aki tisztában van a netbookok korlátaival, ezzel a géppel is elégedett lesz.

Értékelés:

Az Acer Aspire One 751h-t az Acer magyarországi képviseletétől kaptuk tesztelésre, ára 120 000 forint.

Címkék