- 2011. július 4., 12:00
Teszteltük a főként routereiről híres Zyxel kétlemezes, otthoni felhasználóknak szánt hálózati adattárolóját.

A Zyxel idehaza (is) inkább routereiről ismert, pedig a cég termékpalettáján több NAS is megtalálható. Közülük a legújabb a két SATA HDD fogadására alkalmas NSA320, amely olyan versenyzők ellen indul harcba, mint például a korábban nálunk is járt Synology DS211j – viszont kedvezőbb áron. Kíváncsiak voltunk, hogyan teljesít a Zyxel NSA320 a gyakorlatban.

Külső

A kétlemezes NAS-oknál megszokott mérethez képest a Zyxel NSA320 egy elég nagy dobozban érkezett hozzánk. Kicsomagolás után rögtön láttuk, hogy ennek több oka is van; az egyik az, hogy maga a NAS nagyobb egy picit az átlagosnál (145×109×200 mm-es), a másik pedig, hogy a gyártó nem spórolt a hardvert a szállítás során megvédő habszivaccsal. A doboz az NSA mellett több kiegészítőt is rejt: a külső tápegység mellett a merevlemezek beépítéséhez szükséges rögzítőket és csavarokat, egy Ethernet kábelt, egy telepítő CD-t valamint egy igen vaskos, többnyelvű használati útmutatót is kapunk.

A NAS, azzal együtt, hogy egy hajszálnyit nagyobb a megszokottnál, hatalmasnak azért nem mondható, legfeljebb a tömzsi jellemző illik rá, nem lesz nehéz neki helyet találni az asztalon, abban teljesen biztosak vagyunk. A Zyxel NSA320 fekete színű, a borítása pedig teljes egészében műanyagból készült, és elég vékony. Az oldalfal matt, a levehető előlap viszont fényes, legalábbis a sima helyeken: a dizájnerek ugyanis egy meglehetősen érdekes mintát álmodtak meg az előlapra, ami szerintünk megosztja majd a felhasználókat. A NAS csak két gombot tartalmaz, ezek mind az előlapra kerültek: fent jobb oldalon a bekapcsoló gombot, alatta öt üzemállapotot jelző LED-et, azok alatt pedig egy funkciógombot találunk. A bekapcsoló gombnak saját fényforrás jutott, amely a bekapcsolt állapotot jelzi.

Elöl ezeken kívül egy USB port várja az USB stickeket és merevlemezeket, de az NSA320 az USB-vel jól felszerelt NAS-ok közé tartozik, lévén, hogy ebből a csatlakozóból hátulra is került kettő. Bár a mai 3 Tbájtos merevlemezekkel kapacitásgondja valószínűleg senkinek sem lesz, hiszen akár 6 Tbájtos összkapacitás is kiépíthető, igény esetén akár három külső adattárolót is a Zyxel NAS-ára csatlakoztathatunk. Hátul a gigabites hálózati csatlakozót, a tápegység dugaszát és egy süllyesztett reset gombot is találunk, amivel a gyári állapot állítható vissza. A NAS aktív hűtést is kapott, ami teljesen megszokott dolog.

A légkavaró 60 mm-es, így alacsony fordulatszámon is képes annyi levegőt megmozgatni, ami a forrófejű HDD-ket is hűvösen tartja, de hangja ettől még sajnos van. Bár a légkavaró nem túl hangos, annyira azért nem halk, hogy mondjuk a nagyszobában folyamatosan bekapcsolva tudjuk hagyni. Amire lehetőségünk van, az az, hogy a NAS-t szétszerelve egy fordulatszámszabályzót építünk be a ventilátor elé.

A NAS négy vaskos gumitappancson áll, amelyek elég puhák, így a HDD-k rezgéseit tökéletesen elnyelik.

Összeszerelés

A Zyxel NSA320 merevlemez nélkül kapható, így a beüzemelést a HDD-k beépítésével kell kezdeni. Az NSA320 SATA merevlemezek fogadására alkalmas, amelyekből kettő építhető be. A maximális kiépíthető kapacitás így értelemszerűen 6 Tbájt, ami valós adat, lévén, hogy a NAS már a 3 Tbájtos HDD-ket is támogatja (pontos lista innen tölthető le, de gyakorlatilag a NAS minden kapható HDD-vel kompatibilis).

A gyártók többféle szemlélet alapján elkészíthetik termékeiket, a Synology például a stabil csavaros összeszerelésre szavaz, a D-Link pedig a csavar nélküli megoldást részesíti előnyben. A Zyxel egy harmadik utat választott, ami talán a legkényelmetlenebb, még szerencse, hogy HDD-t szerelte csak nagyon ritkán kell egy NAS életében; egy-egy rögzítő sínt kell felcsavarozni a HDD-k oldalaira, hogy aztán a sín segítségével lehessen a meghajtókat a keretbe csúsztatni.

A kerethez az előlap lepattintása után férhetünk hozzá. A kiszerelés, ha lehet, még ennél is rafináltabb, az előlap belső oldalára rejtett fület kell a sínekbe beakasztani, hogy aztán azzal húzhassuk ki a helyéről a meghajtó(ka)t.

Ennek a megoldásnak egyébként akkor lenne haszna, ha a NAS támogatná a hot-swap cserét, azonban a kézikönyv idevágó fejezete kifejezetten tiltja, hogy merevlemezt a NAS működő állapotában szereljünk be vagy ki. Egy otthoni felhasználóknak szánt termék esetében persze ezt a szolgáltatást nem is várjuk el, hiszen a folyamatos rendelkezésre állás nem kritikus tényező.

Bár elvileg semmi nem korlátozza, 2,5 colos HDD-ket mégsem használhatunk a NAS-sal, mert a keretek kialakításából adódóan ezeket nem lehet stabilan beépíteni.

Címkék
Ez is érdekelhet
2020. március 13., 07:00
2019. január 8., 08:00
2018. június 7., 10:00