- 2011. szeptember 15., 08:00
Kipróbáltuk a Windows 8 Developer Preview-t, hogy kiderüljön, mit várhatunk majd következő Windowstól.

Rendhagyó tesztünkben ezúttal a szó szoros értelmében nem tesztelünk igazából semmit, hiszen egy olyan programot nézünk meg, amelynek egyedüli célja bemutatni, hogy nagyjából hogyan fog kinézni a jövő évben megjelenő Windows 8, és hogy a Microsoft szerint merre mozdul majd el a számítástechnika. Ez utóbbit nem nehéz kitalálni, ha figyelembe vesszük, hogy a konferencián résztvevők mindegyike egy Samsung Series 7 Slate PC-t kapott (11,6”-os kijelzővel, Core i5 processzorral és 64 GB-os SSD-vel). Ennek megfelelően a Windows 8 Developer Preview is erősen táblagépre optimalizált, az alap kezelőfelület egérrel kifejezetten kényelmetlenül kezelhető, ugyanakkor elérhető rajta a hagyományos Asztal is. A Microsoft ígérete szerint a végső változatban majd választani lehet a kettő között – most azonban még asztali gépen vagy normál noteszgépen nem valami élvezetes a használata.

Beszerzés

A Developer Preview megszerzése nem ördöngösség, még csak regisztrálnunk sem kell, egyszerűen csak látogassunk el a dev.microsoft.com oldalra, és ott kattintsunk rá a Get Started Linkre. Három lehetőségünk lesz: letölthetjük a 64 bites Windows 8-at a fejlesztői eszközökkel együtt, vagy maradhatunk a „sima” operációs rendszernél, 32 illetve 64 bites változatban (természetesen csak x86-os platformra, az ARM procikon futó változat még nem publikus). A letöltött ISO fájlt ezután vagy kiírjuk DVD-re (a fejlesztői környezettel tuningolt verziónál DVD9-re lesz szükség), vagy készítünk belőle egy bootolható USB kulcsot. Ez utóbbira tökéletesen alkalmas egyébként a Windows 7 telepítőkulcsát készítő Windows 7 USB/DVD Download Tool is.

Telepítés

Tekintettel arra, hogy egy nagyon korai változatról van szó, azt javasoljuk, hogy mindenki egy üres gépre (vagy legalább egy üres merevlemezre) telepítse a Windows 8-at. Ez lehet persze virtuális gép is. Az erőforrásigény nagyjából megfelel a Windows 7-nek, egyedül az Aero felület bekapcsolásához lesz mindenképpen szükségünk DX9-es videokártyára. A telepítés folyamata ismerős lehet a korábbi Windows verzióból, nagyjából ugyanannyi ideig is tart, egyedüli újdonságot a párbeszédablakok dizájnja jelenti, ezek ugyanis már az új Metro stílusú felhasználói felületről származnak. Ha esetleg a Metro ismerősnek tűnne, akkor nem kell meglepődnünk, így hívják a Windows Phone 7 felületét is, amelyre a Windows 8 is nagyon hasonlít, például megtalálhatóak rajta a csempék, és a menük stílusa is határozottan mobilos.
A telepítés során egy szokatlan menüpontot láthatunk, ez pedig a felhasználó megadásakor tárul elénk. Itt a Windows 8 felajánlja, hogy összekapcsolja rendszerünket egy Windows Live ID-val. Akinek már van ilyen (akár azért, mert MSN, hotmail vagy SkyDrive felhasználó, akár, mert WP7-es telefonja van), az ha ezt adja meg, akkor a Windows 8 a más gépeken való bejelentkezéskor automatikusan szinkronizálni fogja a beállításokat.

Használat – első benyomások

Próbaképpen feltettük a Windows 8-at egy érintőképernyős egybegépre is, és a tapasztalatok azt mutatják, hogy a Metro felület ujjal teljesen kényelmesen irányítható. Ez azért fontos, mert jelen állapotában a bekapcsolás után először ide jutunk, ráadásul a Start gomb megnyomására is ez ugrik elénk – azaz gyakorlatilag a Start menü szerepét jelenleg a csempés felület tölti be. A csempék három csoportba vannak szedve. Az egyes csempéket szabadon tudjuk mozgatni ide-oda, átrendezhetjük sorrendjüket, és így tovább. Egérrel történő használat esetén mozogni a képernyővel úgy lehet, hogy az egérmutatót alulra visszük, és a megjelenő görgetősávot használjuk.


Alapesetben szinte csak olyan csempéket kapunk, amelyekkel a Metro stílusú alkalmazásokat tudjuk elindítani, de ha a Start gombra kattintunk, és kiválasztjuk a Search ikont, akkor balra fent az Apps kategóriát kiválasztva elénk kerülnek a telepített programok is. Ennek a keresőnek a segítségével egyébként egy lépcsőben lehet keresni alkalmazásra, beállításra és dokumentumra. Amikor a Start gomb fölé húzzuk a mutatót, a jobb szélen lent megjelenik az óra/dátum, a hálózat és az akkumulátor töltési állapotának ikonja. Az ilyen értesítéseket a Microsoft egyébként Charmoknak hívja.

Ha már amúgy is a Start gombnál vagyunk: fontos lesz még a Settings menüpont is. Ezzel érjük el ugyanis az éppen futó alkalmazáshoz tartozó rendszerbeállítások jó részét. Ha például a Weather alkalmazást választjuk, itt tudjuk majd megadni, hogy az lekérdezheti-e tartózkodási helyünket. Magának az alkalmazásnak a beállításai viszont nem itt vannak, azokhoz úgy jutunk el, ha lenyomjuk a jobb egérgombot. Leírva ez kicsit sutának tűnik, de egy többujjas érintőképernyővel meglehetősen jól használható minden.

Egyszerűen válthatunk a programok között is, ha az egérmutatóval a képernyő bal szélére megyünk, ekkor megjelennek a futó programok kis képei, amelyekre kattintva át tudunk ugrani rájuk.

»1 - Telepítés, Metro UI
Címkék