- 2011. december 7., 07:00
Házimozi helyett üzleti célokra szánt projektort hozott az Epson – az EB-1775W szinte kisebb, mint egy notebook.

Ha üzleti bemutatót kell tartanunk, akkor általában egy noteszgéppel indulunk útnak, és reménykedünk, hogy a bemutató helyszínén majd működni fog az előző nap megígért megjelenítő eszköz – nem pedig egy 14”-os LCD képernyő segítségével kell meggyőznünk a hallgatóságot. A EB-1775W használatával elkerülhetőek az ilyen kínos meglepetések, mivel ez a projektor körülbelül akkora, mint egy vaskosabb notebook: 292×210×50 mm-es, tömege pedig 1,7 kg. Hasonlóan egy noteszgéphez, az EB-1775W is rengeteg feladatot levesz a vállunkról – többek között a hosszadalmas beállítgatást is.

Alap specifikációk

Mint a technológia elkötelezett hívének, az Epsonnak sem lehetett más választása, mint hogy 3LCD rendszerű projektort építsen. Ennek megfelelően az EB-1775W-ben három darab LCD lapkát találunk, egyenként 1280×800 pixeles felbontással. Természetesen ilyen a végső képméret is, a megvilágításról pedig egy 205 Wattos UHE lámpa gondoskodik. A fényerő ennek köszönhetően 3000 ANSI lumen lehet normál és 1700 ANSI lumen ECO üzemmódban, 2000:1-hez kontrasztarány mellett.

Külső

Lapos, fényes fehér doboz – így lehetne gyorsan jellemezni az Epson projektorát, amely felül a japán gyártótól megszokott fehér színű, de enyhén érdes műanyag burkolatot kapta, alul pedig egy matt feketét. A kezelőszervek a felső oldalra kerültek, itt összesen 12 gombot, egy csúszkát és a zoomgyűrűt találjuk.

A csúszka az objektív védőfedelének kinyitására szolgál, plusz funkciója pedig, hogy működés közben bezárva egyfajta „AV némítást” aktivál, azaz mind a képet, mind a hangot lekapcsolja.

A viszonylag keskeny gépház elején az objektív mellett a szellőzőrendszer kimenetét találjuk, a másik oldalon pedig egy apró kamerát, amivel az automata beállító-rendszer is működik (erről bővebben később).

A csatlakozók kivétel nélkül a hátoldalra kerültek: van itt kompozit és D-Sub bemenet, egy HDMI, két USB (A és B) és egy hangcsatlakozó is, tehát elég valószínűtlen, hogy a bemutatót tartalmazó számítógéppel ne tudnánk csatlakozni hozzá (de arra az esetre, ha mégis gond lenne, van még pár trükk a 1775W tarsolyában).

Üzembe helyezés

Egy jó prezentációs projektort nem kell hosszan állítgatni – ha ezt nézzük, akkor az Epson készüléke máris nyert, hiszen hamarabb elkészülünk beüzemelésével, mint hogy noteszgépünk betöltené a Windowst. Nem kell más tennünk, mint lerakni az asztalra, nagyjából beállítani, hogy a vászon felé nézzen, csatlakoztatni hozzá a számítógépet, majd bekapcsolni – a többit pedig elvégzi a beépített Screen Fit elektronika. Jelen esetben a többi az alábbi funkciókat takarja: automatikus élességállítás és automatikus trapézkorrekció függőlegesen és vízszintesen, valamint a képméret beállítása a vászon méretéhez.

Ha esetleg nem lenne pontosan vízszintes az asztal vagy polc, amiről vetítünk, a készülék első „lába” egyetlen gomb benyomásával könnyedén beállítható – a két hátsóval is játszhatunk, de ezeket csavargatni kell, ami valamivel nehézkesebb.

Mivel a projektor nemcsak a képet állítja be automatikusan, hanem természetesen a bemenetet is, így tényleg semmi dolgunk – ráadásul, ha nem akarunk cipekedni, akkor valójában még a noteszgépet sem kell magunkkal vinni, mivel a készülék az USB csatlakozójára kötött tárolókról képes JPEG, BMP, GIF, PNG, FSE és SIT fájlokat is lejátszani. Az utóbbi kettőbe a mellékelt Easy Slide Converter segítségével alakíthatunk át például PowerPoint bemutatókat, amelyeket így notebook nélkül is lejátszhatunk apróbb korlátozásokkal (például effektek nem lesznek). A készülék egyébként arra is képes, hogy USB-s monitorként működjön, azaz szimplán USB csatlakozón keresztül is átküldhetjük rá a képeket.

Amennyiben viszünk noteszgépet, de nem akarunk a kábelekkel bajlódni, netán a projektor és a mi helyünk között túl nagy lenne a távolság, akkor vehetjük igénybe a vezeték nélküli vetítést. Az ehhez szükséges adapter a projektorban már eleve be van építve (ezt takarja az a kis ajtó az objektív mellett), a számítógéphez pedig a tartozékok között található USB-s dongle-t kell csatlakoztatni. Amennyiben a helyszínen van WLAN, akkor még erre sincs szükség, csak csatlakoztatnunk kell mindkét készüléket a hálózatra, majd az Easy MP szoftverrel összekötni őket.

Összegzés

Nem írtunk a képminőségről, ami nem véletlen, hiszen egy prezentációs projektorról van szó, ahol ez nem igazán számít – az Epson EB-1775W összességében tehát üzleti felhasználást tekintve remekül teljesített. Ha akarjuk, nézhetünk vele filmet is, de mi nem ajánljuk, a magas fényerő nem tesz jót a sötétebb részeknek, a kontraszt is alacsonyabb a kelleténél, ráadásul a kis méret/nagy teljesítmény kombinációnak megfelelően a hűtőrendszer is igen zajos. Persze mindez nem számít, ha nem profi házimozira, hanem például bulikra, rendezvényekre keresünk valami kiegészítő vetítőalkalmatosságot, és szélesvásznú képarányának köszönhetően akkor sem vallunk szégyent vele, ha a céges projektort egy hétvége erejéig hazavisszük a PS3 (Xbox, PC, stb.) mellé.


Értékelés:

Az Epson EB-1775W-t az EPSON Magyarországtól kaptuk, ára kb. 450 ezer forint.

Címkék