- 2014. december 2., 12:00
Eddig főleg vezeték nélküli megoldásokban jeleskedett a Rapoo, de most már vezetékes perifériái is vannak.

A Rapoo a vezeték nélküli termékeivel hívta fel magára a figyelmet, ha úgy tetszik, ezekkel a kütyükkel szerzett magának nevet. A gyártó most viszont újterület meghódításán fáradozik, hiszen ősszel előrukkolt a játékosok számára kifejlesztett, ebből adódóan vezetékes összeköttetést használó eszközöket tömörítő VPRO sorozattal. A kínálatból szemezgettünk.

Rapoo VPRO V100 szett

Bár a típusnévben szereplő számozás alapján arra is tippelhetnénk, hogy a V100-as a „legkisebbik testvér”, valójában ez nem teljesen így van, mivel a jelölés nem egy, hanem két terméket takar; egy billentyűzetet illetve egy egeret, amelyet szettben lehet megvásárolni. A V100-as billentyűzetére nem mechanikus gombok kerültek, de a klaviatúra így is számos érdekességet tartogat. Közülük az első az, hogy a gomboknak háttérvilágítása van, de nem is akármilyen, hanem bármilyen. Az illesztő program segítségével ugyanis nem kevesebb mint 16 millió árnyalat közül választhatjuk ki a nekünk szimpatikusat. A második érdekesség az, hogy akár az összes gombot programozhatjuk – nyilván a betűket és számokat senki nem fogja módosítani, de ha akarnánk, még ezt is megtehetnénk. Viszont ami nagyon jó, az az, hogy nemcsak leütéseket, hanem kombinációkat vagy akár makrókat is rögzíthetünk, ez rengeteg játéknál könnyítheti meg az életünket. És a programokat a V100-as klaviatúra saját memóriájában tárolja, így a kombinációk a keretprogram vagy a Windows újratelepítése után is megmaradnak. Bár a billentyűzet a játékosoknak készült, hosszabb szövegeket gépelni sem utolsó rajta. Összesen 116 gombot tartalmaz, amiben természetesen nemcsak a klasszikus gombok, hanem a multimédiás és egyéb programozható gombok is benne foglaltatnak.

Fényorgiára nemcsak a klaviatúra képes, hanem a hozzá tartozó egér is; szintén gyakorlatilag bármilyen színt választhatunk a segédszoftveren keresztül. A Rapoo azért csavart egyet a dolgon, és a LED-ek nem csak szimplán világítanak, hanem pulzálnak is, ha akarjuk. Mégpedig attól függően, hogy az egeret éppen mennyire aktívan használjuk. Értelemszerűen nemcsak a billentyűzet, hanem a V20-as névre hallgató egér is vezetékes, így a parancsok azonnal, késlekedés nélkül jutnak el a számítógéphez. Az optikai érzékelő felbontását természetesen változtathatjuk, a kiválasztható értékek 250, 500, 1000, 1250, 1500, 2000, 2500 illetve 3000 DPI. A felbontások között az egér felső részén található gombbal akár játék közben is válthatunk; szerencsére nem kell mindig a teljes listát végiggörgetni, a gomb ugyanis csak azon három felbontás között vált, amelyeket előzőleg a keretprogrammal kiemeltünk. Az egér jobbkezes, és hét programozható gombot tartalmaz. A szett ára kb. 20 ezer forint.

Rapoo VPRO V200/V300

Aki játékra kihegyezett egeret szeretne, de nem szeretné teljesen kiüríteni a zsebét, annak a Rapoo a V200-as illetve V300-as egereket készítette. Előbbi gyakorlatilag az alap, legalábbis házon belül; egy vezetékes, némi fényhatással megtámogatott, kb. 10 ezer forintba kerülő, jobb kezesek számára készített egérről van szó. Az optikai szenzorral szerelt kütyü érzékenysége 500 és 3000 DPI között, hét lépcsőben állítható, és ahogyan a V20-as esetében, úgy a V200-asnál is lehetőség van arra, hogy a felbontásválasztó kapcsoló nyomogatásával ne kelljen az összes „állomást” érinteni akkor, ha játék közben szeretnénk változatni az érzékenységen.

Egyébként érdekesség (és szerintünk teljesen logikátlan), hogy a felbontásválasztó gomb az egér aljára került (a módválasztóval együtt). A V200 a hét gombhoz hozzárendelt parancsokat szintén saját memóriájában tárolja.

A V300 alapvetően hasonló jellemzőkkel bír. Optikai érzékelő, akár 20G-s gyorsulás lekövetése, saját memória és 7 programozható gomb; ezek mind közösek a V200-zal. Az érzékelő felbontása ugyanakkor csak négy lépcsőben állítható, a legnagyobb érzékenység viszont hajszálnyival magasabb: a fokozatok 800/1600/3200/4000 DPI. Az egér dizájnja sokkal agresszívebb, de ami talán ennél is fontosabb, az az, hogy közben használhatóbb is, mivel az összes gomb olyan helyre került, hogy azokat használat közben is kényelmesen el tudjuk érni (legalábbis jobb kézzel).

A V300-as különlegessége a V100-as szettben szintén meglévő, 16 millió színben állítató, és az aktivitás gyakoriságához igazodóan pulzáló világítás is. A Rapoo VPRO V200 ára kb. 9 ezer forint, a VPRO V300 pedig 12 ezer forintba kerül.

Rapoo VPRO V900

A mostani cikkben szereplő termékek között a csúcsot a V900-as egér képviseli, ez már látszik a formája alapján is. Az eszközt puha gumiborítás fedi, amely nemcsak kényelmes, hanem stabil fogást is biztosít. Természetesen ennek az egérnek a működése is nagyon jól finomhangolható: hét programozható gombot kapunk, a felső részen található kezelővel pedig a felbontást állíthatjuk, ami igen széles skálán, 50-8200 PDI között mozoghat. A 8200 DPI-s felbontásból már következtethetünk arra, hogy ebben az egérben nem optikai szenzor, hanem lézeres letapogató található; amely nemcsak a sebessége miatt különleges, hanem azért is, mert lehetővé teszi, hogy az egér „emelési magassága” 1-5 mm között választható legyen. Az egér a specifikáció szerint még a 30G-s gyorsulást is pontosan képes követni, így szinte nem lehet úgy mozgatni, hogy az elektronika ne tudja megállapítani, mi történik.

Visszatérve még a programozható gombokra: a keretprogrammal megadott kiosztást az egér képes elmenteni saját memóriájába, vagyis a módosítások nemcsak olyan géppel működnek, amelyek szintén fut a szoftver, hanem bármilyen más PC-n/notebookon is. Bár az egér dizájnja alapján mindkét kézzel könnyedén használható lenne, a gombok közül kettő csak akkor elérhető, ha a V900-at a jobb kezünkkel ragadjuk meg. A Rapoo V900 gamer egér ára kb. 19 ezer forint, így jó vételnek számít, viszont azt azért ne feledjük, hogy az igazán profik a tömeg változtathatóságát valószínűleg hiányolni fogják.

A cikkben szereplő termékeket a Hamától kaptuk kölcsön a kipróbálás idejére, köszönjük!