- 2015. október 15., 13:00
A Logitech K810 korábban már járt nálunk: a kiváló, de nagyon drága klaviatúrának most olcsóbb verziója érkezett.

Az új változat K380 néven fut; tudása valamelyest nőtt elődjéhez képest, viszont a külső megjelenése műanyagosabb lett. Ez utóbbit azonban mi egyáltalán nem bánjuk, mert vele együtt a termék ára is jelentősen, kb. a felére csökkent. A billentyűzetet a Logitech elsősorban tablet mellé ajánlja, de természetesen használhatjuk bármilyen olyan kütyüvel, amely tud Bluetooth kapcsolatot létesíteni – így notebookkal, telefonnal vagy akár még tévével is. A svájci gyártó nem az egyedüli szereplő a piacon, aki ezt a piaci rést megcélozta, annyi előnye viszont mindenképpen van a vállalatnak, hogy a többség – joggal – a minőségi termékekkel azonosítja a márkanevet. A két éve nálunk járt K810-es is erősítette ezt a képet, persze egy 31 ezer forintos klaviatúrától azért el is várja az ember, hogy minden szempontból tökéletes legyen. Vannak azonban sokan, akik ennyit nem akarnak kifizetni egy „sima” billentyűzetért, számukra érkezett most el a megoldás.

Külső

Aki ismeri a Logitech K810-et, annak a K380 formája meglehetősen ismerős lesz: a billentyűzet klasszikus formába öntötték a mérnökök, egy hátrafelé magasodó, lekerekített sarkú téglalapról van szó. A nálunk járt verzió kék színű, de létezik szürke változat is. Szerintünk a kék sokkal jobban néz ki. A klaviatúra az olcsósítás nevében teljes egészében műanyagból készült, de a felülete legalább matt, így a szennyeződések, főleg az ujjlenyomatok, szinte egyáltalán nem látszódnak meg rajta. A tokozás és a gombok azonos színűek, kivéve az F1-F3 helyén lévő gombokat, amelyek extra funkciókat is kaptak. A gombok formája érdekes: mindegyik kör alapterületű. Hogy ezt mennyiben befolyásolja a gépelési élményt, az szubjektív megítélés kérdése. A gomboknak nemcsak az alakja változott meg, hanem a mérete is nőtt valamelyest; a K380 szerintünk egy kis megszokást mindenképpen igényel, de összességében nagyon jól használható.

A Logitech K380 összesen nyolcvan gombot tartalmaz, ezek közül majdnem mindegyik teljes méretű. Bár a fő gombok összesített szélessége kisebb a K380 esetében, ezt a két oldalt elhelyezkedő funkciógombok méretének csökkentésével érték el, ez pedig a gépelési élményt jelentősen nem befolyásolja. A manapság funkcióját vesztett F gombok feles magassága sem különösebben fájó pont, az viszont annál inkább, hogy a kurzormozgatók is kisebbek – ez azonban szinte az egyetlen kompromisszum, amit meg kell adnunk. Azért csak szinte, mert a numerikus részleg természetesen hiányzik, és ezt az FN gombok segítségével sem tudjuk pótolni. Valószínűleg ez egyébként csak keveseknek hiányzik, nekik viszont nagyon.

A billentyűzet jobb oldalán semmi érdemleges nincsen, bal oldalt viszont a bekapcsoló gomb és a hozzá tartozó visszajelző LED helyezkednek el (utóbbi nem világít folyamatosan, azt viszont jelzi, ha merül az elem). Hátul és elöl nincsen semmi, az alsó részen viszont több dolog is említésre méltó. Egyrészt a négy gumitappancs, amelyek gépelés közben biztosítják a stabil pozíciót, másrészt pedig az akku tartójának fedele. Ebből már kitalálható, hogy a tápellátásért elemek (vagy akkuk) felelnek, mégpedig két AAA méretű áramforrás. Egy szettel a Logitech hat hónapnyi működést ígér, ami nyilván függ azért a használat intenzitásától is.

Használat közben

A legfontosabb természetesen ezúttal is az volt, hogy milyen a gépelési élmény. A gombok formájára és méretére azt mondtuk, hogy kényelmes, de persze az összhatást az is nagy mértékben befolyásolja, hogy mekkora a leütési út, és hogy milyen a gombok keménysége. Előbbi 1 mm, ami nem túl sok, főleg a billentyűzet vastagságát is beleszámítva, de legalább a keménység éppen jó, így a nyomáspont eléréséről minden esetben határozott visszajelzést kapunk. Előny továbbá, hogy a gombok akkor is megbízhatóan „fognak”, ha a széleket nyomjuk le.

A Loitech K380 pozíciója az asztalon stabil, mégpedig a négy gumitappancsnak köszönhetően. Azt ugyanakkor hátránynak gondoljuk, hogy a hátsó rész magassága nem emelhető, szerintünk plusz 1 cm nem ártott volna, sőt. Igaz persze az is, hogy ebbe az esetben talán a dőlésszög lett volna túlzottan nagy – de legalább mindenki saját maga választhatta volna ki, hogy melyik állást preferálja.

A gomboknak a K810-essel szemben háttérvilágítása nincsen, ha sötétben gépelünk, akkor a fényt vagy meg kell oldani magunknak, vagy vakon tudunk csak gépelni. Ezen nem kell csodálkozni, a költségkeretbe sajnos ez, mint extra, nem fért bele. Viszont ez nem jelenti azt, hogy minden különlegességről le kell mondani: a Logitech K380 ugyanúgy három eszközhöz tud csatlakozni, mint elődje. Ezek párosítása gyerekjáték: az F1/F2/F3 gombot kell nyomva tartani, amíg a felettük lévő lámpa el nem kezd villogni, majd a mobil készüléken (vagy tévén) el kell indítani a keresést. Ha megvan a klaviatúra, akkor a kód begépelése után a kapcsolat létrejön, és el is kezdhetjük használni. A csatlakoztatott eszközök között az F1, F2 és F3 gombokkal tudunk váltani; és éppen az adja a K380 értelmét, hogy a váltáskor nem kell minden alkalommal újraprogramozni a billentyűzetet. Azaz az 1-es gombra nyugodtan beprogramozhatjuk a notebookot, a 2-es gombra a tabletet, a 3-asra pedig a tévét – használat előtt pedig csak annyi a dolgunk, hogy megnyomjuk annak az eszköznek a gombját, amelyet éppen használni szeretnénk.

A K380 további extrája, hogy képes felismerni a hostot: ha Windowst használunk, akkor az Fn és a Space között a Start és Alt funkciókat érjük el, ha Macet, akkor pedig az Alt és Cmd funkciókat – és ugyanígy változik a Space jobb oldalán lévő két gomb is (Alt-Ctrl és Cmd-Alt páros) között, valamint az egyes balján és a Shift és a Z gomb között lévő gomb funkciója is. Ha tablettel használjuk a klaviatúrát, akkor az F gombok helyett kapunk alternatív funkciókat, az F4-F7 sorrendben a Home, feladatkezelő, menü, vissza gombokat helyettesítik, utánuk pedig a multimédiás funkciók következnek.

Ahogyan az a képeken is látszik, nálunk egy angol nyelvű verzió járt, és úgy tudjuk, hogy egyelőre nincs is tervbe véve a lokalizált változat, de ez még változhat.

Összegzés

Gépelési élményben nagyon jó a Logitech K380, a legtöbb notebook billentyűzete helyett simán ajánlható. Tableteknél és esetleg okostelefonoknál pedig teljesen egyértelmű, hogy a gépelés gyorsabb és kényelmesebb, mintha a kijelzőt taperolnánk. Az viszont nagy kérdés, hogy a Logitech kiknek ajánlja a kütyüt? Elsősorban tabletek mellé, ez legalábbis a hivatalos verzió, ami csak azért furcsa, mert a billentyűzet a táblagépeket megtartani nem tudja, erről valamilyen más szerkezet segítségével, nekünk kell gondoskodni. Nekünk hiányzott még a hátsó rész magasságállítási lehetőségnek a hiánya is. Viszont az árcédula most már rendben van, idehaza elvileg 15-16 ezer forintért lehet majd megvásárolni a K380-at, ami nem tűnik soknak érte.

Címkék