Nagyáruházban szinte lehetetlen az ideális tévét kiválasztani, mert rengeteg olyan – néha apró, néha nagy – dolog van, amelyek torzítják ítélőképességünket.
Demó film
Kezdjük a legtriviálisabb dologgal, vagyis azzal, hogy milyen „adást” láthatunk a kiállított tévéken. Elvileg ennek figyelmes kiválasztása lenne a legfontosabb, hiszen a kiváló képminőség demonstrálásával sok vásárlót lehet(ne) megfogni. A legegyszerűbb megoldás valamilyen nagyfelbontású videó lenne, ennek ellenére sok helyen még ma is SD anyagot használnak.
Tévéadás
Sajnos a nagyfelbontású demó sem mutat meg mindent. A tévéadás messze nem néz ki olyan jól a lapostévéken, mint a régi CRT-s tévéken, ezért, ha a tévét főleg tévézésre használjuk, a készülékcsere csalódást eredményezhet. Bár sok helyen pont tévéadás látható a képernyőkön, mégsem lehet azt mérvadónak tekinteni. A jelet ugyanis számtalan készülék felé kell elosztani, ami általában minőségromláshoz vezet. Csak találgatni lehet, hogy a kép adott esetben a tévé elektronikája miatt, vagy a gyenge bejövő jel miatt olyan, amilyen.
Saját tartalom
Fentiek alapján a legjobb nyilván az lenne, ha a tévét saját anyaggal tesztelhetnénk le. Sok lehetőség szóba jöhet; DVD vagy BD film, notebook néhány filmmel vagy merevlemezes DVD-felvevő. Akár még a digitális tévéadáshoz mellékelt (merevlemezes) set-top-boxot is a hónunk alá csaphatjuk. Sajnos sokszor hiába, mert a próba lehetőségét az eladók elutasítják. Az általános és csak elektronikai cikkekkel foglalkozó áruházak között azért van különbség: a tapasztalatok azt mutatják, hogy utóbbinál e szempontból engedékenyebbek.
Demó környezet
Egy nagyáruházban számtalan lámpa világítja meg a termékeket. Ez többnyire jó dolog, egy tévénél azonban kifejezetten hátrányos. Az áruházakban lévő fénymennyiség többszöröse egy átlagos szoba fényének, az éjszakai környezetről nem is beszélve. Teljesen biztos, hogy a tévé képe máshogyan látszik az üzletben és máshogyan fog otthon – legyen szó akár LCD-tévéről, akár plazmatévéről. Az elektronikai szakáruházaknak többnyire van elsötétíthető demó helyisége, de rendszerint csak néhány tévével, így az eladón múlik, hogy a kiszemelt modellt is megnézhetjük-e odabent.
Tévébeállítások
A tapasztalatok alapján a kiállított tévéket az eladók nem állítják be rendesen. A tévék jobb híján a gyári beállításokkal kerülnek ki, amelyek – ahogy az tesztjeinkből is kiderült – általában messze nem optimálisak. Persze arra is van esély, hogy egy korábbi érdeklődő preferenciái köszönnek vissza. Ahhoz, hogy egyáltalán megpróbáljuk beállítani a tévét saját ízlésünknek megfelelően, szükségünk lenne a távirányítóra, amit a kompetens eladótól tudunk elkérni - feltéve, ha megtaláljuk.
A távirányító megszerzése azért is fontos, mert a tévék menürendszerét, kezelhetőségét csak ennek birtokában tudjuk kipróbálni.
Relatív képminőség
Ha sikerült is megszerezni a távirányítót, még nem biztos, hogy előrébb vagyunk, kiváltképp, ha a kiszemelt példány egy tévéfalban van. Itt ugyanis minden relatív. A tévéket lehetetlen önmagunkban nézni, önkéntelenül is össze fogjuk hasonlítani a kiválasztott képminőségét a többi kiállított 10, 20, vagy ki tudja, hány modellével. Rosszul beállított tévék közül választani pedig nem kecsegtet túl sok jóval.
Képzett eladók hiánya
Bár a helyzet valamelyest javult az utóbbi években, még messze nem ideális a helyzet az eladók képzettsége terén. Könnyen előfordulhat, hogy egy-egy kérdésünk megávlaszolatlan marad, vagy, ami még rosszabb, téves választ kapunk. Egy átlagfelhasználónak pedig nem kötelessége tudni, hogy kevés-e a 2 HDMI csatlakozó, vagy egyáltalán mire is lehet azt használni. Hiányos, vagy hibás információk alapján jó döntést aligha hozhatunk.
Megtévesztő/hiányos adatok
A pontos adatok fontosságát felesleges ecsetelni. Az áruházakban a specifikációk mégis gyakran elnagyoltak, sokszor lényeges információkat elfedve. A legjobb példa erre a digitális tuner: még ma is rengeteg készüléknél hirdetik a beépített DVB-T tunert abban az esetben is, ha csak MPEG-2-es, azaz decembertől használhatatlan.
Termékpaletta
A nagyáruházak jellemzően nagyobb tételben rendelnek, így tudnak alacsony árat kínálni. Ennek hátulütője, hogy a termékpaletta nem forog túl gyorsan, így előfordulhat, hogy kifutó modelleket találunk kiállítva még akkor is, amikor már rég piacon az adott gyártó új sorozata.
Joggal vetődhet fel a kérdés, hogy amennyiben a nagyáruházas tévévásárlás nem ajánlott, akkor hol érdemes LCD- vagy plazmatévét venni. Mindenképpen a márkaboltok és a kisebb szakboltok ajánlottak, ahol a tapasztalatok alapján sokkal inkább odafigyelnek a vevőre, s ahol van lehetőség a tévék teljes körű kipróbálására. A szakboltok talán azért jelentik a jobb választást, mert jellemzően nemcsak egy márkával foglalkoznak, s ezért nem elfogultak egyik vagy másik gyártó termékei javára.