- 2013. július 23., 13:00
Mérete alapján az USB stickek mezőnyébe sorolható mostani teszünk alanya, de teljesítménye az SSD-kével vetekszik.

Pendrive-ot ritkán tesztelünk, aminek elsősorban az az oka, hogy a termékkategória lehetőségeit a gyártók általánosságban már régen kimerítették. De csak általánosságban, ami azt jelenti, hogy időnként azért előkerül egy-egy érdekesebb darab – mint amilyen például a Kingston DataTraveler HyperX Predator 512GB is.

Külső

Amikor a Kinsgton bejelentette a DataTraveler HyperX Predator sorozatot, már akkor tudni lehetett, hogy egy nem mindennapi termékszéria született: 512 GB-os USB sticket legalábbis ritkán lát az ember. A kütyü különleges voltát csomagolása is erősíti; az adattároló tekintélyes méretű fémdobozban érkezett, amely az 512GB-os pendrive mellett egy kulcstartót és egy hosszabbítót tartalmaz.

Ez utóbbi a külső adattárolóknál nem szériafelszerelés, de rögtön kiderül, hogy a Kingston miért döntött úgy, hogy mellékeli ezt a kiegészítőt is a pendrive-hoz. A HyperX Predator nemcsak kapacitása, hanem fizikai mérete alapján is a legnagyobb USB stick, ami valaha nálunk járt. Logikus, hogy a nagy kapacitás eléréséhez sok chip kell, a sok chip pedig több helyet is foglal: az adattároló belsejében egészen pontosan nyolc 64 GB-os NAND lapka teljesít szolgálatot. A stick belső felépítése nem mindennapi: a borítás alatt összesen három NYÁK található, amelyek közül kettő négy-négy memóriachipet tartalmaz, míg a harmadikra a vezérlő és az USB port került. A három NYÁK belül szendvicsben helyezkedik el, egymás mellett.

A DataTraveler HyperX Predator ennek köszönhetően nem szimplán nagy, sokkal inkább hatalmas (74×27×21 mm-es), így jó eséllyel nemcsak egy, hanem kettő vagy akár három szomszédos USB portot (vagy más csatlakozót) is képes (lenne) blokkolni – azért kapjuk tehát az USB hosszabbítót, hogy erre ne kerüljön sor. Vagy megfordítva: azért kapjuk a hosszabbítót, hogy a sticket minden körülmények között tudjuk csatlakoztatni a számítógéphez/notebookhoz.

A meghajtó fémházas, a borítás egyik oldala pedig tologatható – ez a rész tulajdonképpen a kupak funkcióját látja el. Az USB csatlakozóval ellentétes oldalon egy karika található, ezzel lehet a sticket felerősíteni a kulcstartóra. A fémház egyik oldalára kerültek a feliratok és a működést jelző LED, a másik három oldal viszont teljesen üresen maradt.

Belső

Néhány sorral fentebb már említettük, hogy összesen nyolc 64 GB-os flash chip található a Kingston HyperX Predator 512GB-ben; ezeket a Toshiba gyártja és 19 nm-es csíkszélességgel készültek. A Kingston később 1 TB-os változatot is piacra dob majd, amelyben 128 GB-os NAND memóriák lesznek – ezeket feltehetően az IMFT fogja gyártani. Tesztünk alanyához a vezérlő a Phisontól érkezett, egészen pontosan a PS2251-01-ről van szó, amely nyolccsatornás és USB 3.0 interfésszel rendelkezik.

A meghajtó természetesen formázott (FAT-32 fájlrendszerrel), alapállapotban teljesen üres. A merevlemezekhez és SSD meghajtókhoz hasonlóan a formázott kapacitás kisebb a névlegesnél, így a stickre valójában csak 478 GB adat fér – ami persze még mindig nem kevés.

Használat közben

A Kingston papíron nemcsak nagy, hanem gyors USB sticket is épített, de természetesen a meghajtó teljesítményét a gyakorlatban is leteszteltük. A tapasztalatok szerint a papírformához illetve a valódi teljesítményhez a legközelebbi adatokat az ATTO Benchmark illetve a HD Tune adják; ezekkel rendre 279 illetve 268 MB/s-os olvasási és 93 illetve 174 MB/s-os írási sebességet mértünk. A gyári specifikáció egyébként 240/160 MB/s olvasás és írás esetén, amit azt jelenti, hogy a meghajtó, ha nagy fájlokkal dolgozunk, még gyorsabb is, mint azt a Kingston ígéri. A sebességre persze szükség is lesz, mert még így is legalább 45 perc, mire a sticket teleírjuk adatokkal – és akkor arról még nem is beszéltünk, hogy ehhez egy olyan forrásra is szükség van, ami ki tudja szolgálni a HyperX Predatort a kellő mennyiségű adatokkal. Egy SSD-nek ez ma már nem jelenthet problémát, de egy normál merevlemez biztos, hogy szűk keresztmetszetet jelent.

Összegzés

Valószínűleg nem állunk messze az igazságtól, ha azt mondjuk, hogy a pénz nem számít kategóriában a Kinsgton HyperX Predator 512GB mindet visz: gyors, rengeteg helyet kínál, és elég strapabírónak tűnik ahhoz, hogy akár 10 évig (vagy még tovább) szolgálja tulajdonosát. Viszont abban is teljesen biztosan vagyunk, hogy a stick nem ér meg 260 ezer forintot – főleg, ha azt is figyelembe vesszük, hogy egy 512 GB-os SSD-t és a hozzá való külső, USB 3.0-s tokot (amivel hozzávetőleg hasonló teljesítményt kapunk) már 110-120 ezer forintért is meg tudunk vásárolni.

A Kingston DataTraveler HyperX Predator 512GB USB 3.0 sticket a Kingstontól kaptuk a tesztelés idejére. A pendrive ára kb. 260 ezer forint.

Címkék