- 2014. augusztus 28., 12:00
Egy dizájnos és multifunkciós valamint egy nagyon olcsó billentyűzet-egér páros járt nálunk.

Rapoo 8900P

Ha vezeték nélküli billentyűzet-egér párosokról van szó, a Rapoo csúcskategóriás termékét jelen pillanatban a 8900P jelenti.

A klaviatúra dizájn, kialakítás és funkcionális szempontból is az egyik legjobb: ugyan a készülékház vastagsága csupán 4 mm, a chiclet (szigetes) kialakítású gombok leütése mégis nagyon kényelmes. A felső rész rozsdamentes, grafitszürke acélból készült, a gombok feletti rész pedig, amely az extra gombokat tartalmazza, fényes fekete. Összesen 104 fizikai gomb és kilenc érintésérzékeny, multimédiás feladatokat ellátó gombot kapunk. A valódi gombok lenyomása „kemény, határozott” mozdulatot igényel. A virtuális gombok érdekessége, hogy nem piktogramok, hanem háttérvilágítás jelzi őket, amely azonban csak akkor kapcsol be, ha kezünket a kérdéses rész fölé húzzuk. Ez némi tanulást igényel, de ha már megszoktuk, hogy az egyes funkciók nagyjából hol helyezkednek el, akkor nem lesz gond a használattal. Apró figyelmesség, hogy ezek a gombok érintésre rezgéssel válaszolnak, így minden esetben kapunk visszajelzést arra vonatkozóan, hogy valóban megnyomtuk-e a gombot vagy sem.

A billentyűzet elsősorban asztali gépekhez készült, vagy legalábbis olyan környezetbe, ahol magát a klaviatúrát és az egeret nem kell hordozni, már csak a méretből és a tömegből adódóan is. Ennek megfelelően saját vevőt kapunk (Bluetooth helyett), amely azonban nem a megszokott, 2,4 GHz-es működési frekvencián, hanem 5 GHz-en működik, így kisebb valószínűséggel „akad” össze más kütyükkel.

Amíg a billentyűzet funkcionalitás és dizájn alapján is teljesen rendben van, addig az egér elsősorban funkciója alapján emelkedik ki a mezőnyből. Ezzel nem arra akarunk célozni, hogy a külsővel különösebb gond lenne, azonban értelemszerűen a fémektől szabadulni kellett (egy egér nem lehet bármilyen nehéz), ami azt jelenti, hogy a klaviatúra és az egér dizájn szempontjából nincsenek teljesen összhangban. A tervezők az egér megalkotásakor a Logitech VX Revolution formavilágára erőteljesen támaszkodtak, a funkcionalitást viszont még tovább is gondolták. Így a négyirányú görgő, a zoom billentyű és a két extra gomb mellé kapunk egy harmadik gombot, amelyet az érzékenység állítására használhatunk: 800 és 1600 DPI a választható értékek. Az egér extra gombjait a mellékelt szoftverrel állíthatjuk be, az elemtartóban pedig egy rekesz szolgál a vevő átmeneti tárolására. A kissé műanyagos külső mellett azt róhatjuk fel még neki, hogy csak jobbkezeseknek ideális.

A Rapoo 8900P ára kb. 19 ezer forint, viszont akinek csak a klaviatúrára vagy csak az egérre lenne szükséges, megvásárolhatja azt külön is. Előbbi E9270P, utóbbi 7800P néven fut.

Rapoo 8000

Ez a szett elsősorban azoknak készült, akiknek elég egy kisméretű klaviatúra és egy apró egér – akár helyhiány miatt, akár azért, mert mondjuk egy notebook nem túl kényelmes billentyűzetét szeretnék kiváltani, akár az otthontól távol is. Nálunk a hivatalosan bordó színben futó változat járt, amelynek különlegessége, hogy fehér alapszínnel rendelkezik; ellentétben a fekete, zöld és kék modellekkel, amelyeknél, legalábbis a felső részen a fekete szín dominál. Vagyis a hölgyeknek szánt változatot teszteltük.

Kialakítását tekintve egy közepes minőségű billentyűzettel van dolgunk, amelynek az összeszerelési minőségével semmi gond nincsen, azonban a műanyagos külső ront egy kicsit az élményen – azt éreztük, hogy egy „játék” billentyűzettel van dolgunk. A gépelés szerencsére elég kényelmes, de a billentyűzet elsősorban azoknak fog tetszeni, akik a puha járású, nagy leütési úttal bíró gombokat kedvelik. Numerikus részleg, ahogyan az a képeken is látható, nincsen, az F gombok és a fel/le nyilak pedig csak fele magasságúak. A funkciógombok közül minden fontosan megkapunk, az Insert azonban csak az Fn gomb segítségével érhető el. Az mindenképpen pozitívum, hogy a kiosztás magyar, így még az í betűnek is saját gombja van.

A vezeték nélküli megoldást a Rapoo ennél a szettnél 2,4 GHz-es frekvencián és saját vevő segítségével biztosítja. A vállalat minden termékéhez, így ehhez a szetthez is nano méretű vevőegységet biztosít, amely annyira kis helyet foglal az USB portban, hogy nyugodtan benne hagyhatjuk a notebookban akár még szállítás közben is. De az sem gond, ha ehhez nincsen kedvünk, az egér hasában ugyanis van egy, direkt a vevő tárolására kialakított hely is. A szetthez tartozó egér egyébként, amellett hogy színben passzol a billentyűzethez, egy teljesen fapados példány, két gombbal és egy görgővel – de nyilván amennyiben a cél a touchpad kiváltása, akkor ez bőven elég is. A billentyűzet és az egér érdekessége még az energiatakarékos működés, amelynek hála mindkét a szett mindkét egysége akár egy évig is képes működni egyetlen elemmel.

A Rapoo 8000 vezeték nélküli billentyűzet és egér ára kb. 5500 forint.

Címkék