Nero 8
Korábban is volt már rá példa, hogy egy szoftverfejlesztő cég előre tervezett fejlesztési ciklusokban gondolkodjon. Pedig nehéz előre megjósolni, hogy a piaci igényeknek megfelelően mikor érdemes kihozni egy-egy program újabb verzióját. A Nero fejlesztője, az Ahead mégis e stratégia mellett döntött, amikor 2007-ben bejelentette, hogy a jövőben évente dobja piacra az írószoftver következő verzióját.
Az első menetrendszerinti Nero a 8-as verziószámot kapta, és néhány perc használat után kiderül, hogy sok újat nem tud felmutatni elődjével szemben – azaz az Ahead stratégiája nem vált be. Főleg, ha azt is figyelembe vesszük, hogy a legtöbben csak az író alkalmazást használják – ez ugyanis szinte semmit nem változott a korábbi verzióhoz képest.
Telepítés, frissítés
A Nero 8 az eddigi gyakorlatnak megfelelően többféle módon is megvásárolható. Legjobban akkor járunk, ha a teljes vagy a frissítő csomagot online vásároljuk meg, így juthatunk a leggyorsabban a programhoz. A teljese verzió ára 60 Euró, amelyből a 6-os vagy 7-es verzió birtoklása, vagy kuponkódok beírásakor maximum 25% kedvezményt kaphatunk.
Pillanatnyilag a legfrissebb verzió a 8.1.1.0b angol, és 8.1.1.0 magyar nyelven.
A telepítés gyors és zökkenőmentes, a legnagyobb dolgunk közben a feltelepítendő komponensek kiválasztása lesz. A programcsomag 100-1800 Mbyte helyet igényel a merevlemezen, a kiválasztott komponensektől függően.
A telepítés végén újra kell indítanunk a számítógépet.
DVD készítés egyszerűen
A felhasználói igényekhez igazodva két egyszerűsített interfészt is használhatnak azok, aki minimális beavatkozással szeretnének DVD-t írni. Ezt akár még pozitívumnak is felfoghatjuk, hiszen ha valaki abszolút kezdő, és ezért nem tud vagy egyszerűen nem is akar a beállításokkal bajlódni, néhány kattintással akkor is sikerélményben lehet része.
A StartSmart szolgáltatásainak csoportosítása is e szellemben változott meg, s a korábbi lemeztípusok szerinti csoportosítás helyett különféle feladattípusok között kereshetjük ki, hogy éppen mire van szükségünk. Ez elsősorban nyilván a kezdőknek előny, hiszen sokkal könnyebb eligazodni az akár 32 funkciót is tartalmazó kínálatban. Bal oldalt egyébként az adat és audio lemezek készítése, ezek másolása valamint az audio korongok rippelése található, felülre pedig a multimédiás feladatok kerültek. Legalulra egy saját Start menü is van, amely egy RSS olvasóval egészül ki.
Ha több beállítási lehetőségre vágyunk, de még mindig fontos az egyszerűség, akkor a Nero Express-t használhatjuk – ez a komponens az előző verzióhoz képest semmit sem változott.
DVD-írás profiknak
A Nero Burning ROM akkor lesz hasznunkra, ha az írás minden paraméterét ellenőrizni, vagy állítani szeretnénk. Tulajdonképpen már a 6-os verzió is tudott mindent, amire szükségünk lehet, ennek megfelelően forradalmi újítást sem a 7-es, sem a 8-as verzióban nem találhatunk. A támogatott optikai meghajtók száma persze nőtt, ahogyan a kezelhető lemeztípusok köre is gyarapodott. A teljes repertoár kiterjed a CD, DVD, BD és HD DVD lemezek valamennyi típusára.
A többi változás nagyrészt kozmetikai jellegű, de azért a kód jelentős részét optimalizálták is, ami nemcsak régebbi bosszantó apróságokat tüntetett el, hanem újabbakat is hozott. Új lemez készítésekor az esetek 1-2 százalékában nem jelenik meg például a fájlok összeválogatásához használatos ablak, néhány helyen pedig egyszerűen túlnyúlik a magyar felirat a program ablakán.
Az optimalizálásnak hála egyébként a program érezhetően fürgébb lett, főleg akkor, ha nem csúcsgépen indítjuk el valamelyik alkalmazást.
Új eszköz a utilityk között
A Nero eszköztárába a korábbiak mellé egy új szoftver, a RescueAgent került. Ez a program adatmentésre, adat-visszaállításra használható, s elsősorban akkor vehetjük hasznát, ha lemezkészítés közben az írás valamiért félbeszakadt volna. Emellett a programmal megnyithatjuk a többmenetes lemezek esetében azokat a fájlokat is, amelyek csak a korábbi menetekben szerepeltek.
A korábbi alkalmazások közül a legjobban a Nero Info Tool fejlődött, amelynek segítségével megnézhetjük, hogy gépünk alkalmas-e nagyfelbontású videók visszajátszására, ha nem, akkor pedig azt is megtudhatjuk, hogy mely PC komponenssel van a baj. A CD-DVD Speed program funkciója nem változott, de végre átnevezték: mostantól Disc Speed néven keressük!
Hasznos extrák
A plusz programok között a legkedveltebbek a Nero Recode 2, a Nero Vision 5 és a Nero BackItUp.
A Recode 2 még mindig a leggyorsabb kategóriájában és emellett a legjobb minőségben is dolgozik, ha DVD újratömörítéséről van szó, de a H.264 tömörítést használó Nero Digital formátum is az élen jár, ha egy filmet maximum 1 Gbyte-nyi helyen szeretnénk tárolni.
A Vision 5 legnagyobb újdonsága az AVCHD támogatás, amelynek segítségével immáron a HD kamera tulajdonosok is használhatják. A szolgáltatások köre azonban továbbra is meglehetősen szűk, a felvételekkel jószerivel csak az alapműveleteket végezhetjük el.
Az adatbiztonságért felelős Nero BackItUp támogatja az összes népszerű mentési módozatot, kezeli a hálózati meghajtókat és saját feladatütemezője segítségével automatizálható is.
Konklúzió
A Nero 8 nem jobb, de nem is rosszabb a Nero 7-nél. Ha jelenleg a 7-es verziót használjuk, vagy a DVD-íróhoz a 7-es változatot kaptuk, felesleges váltani, semmiről nem maradunk le – főleg, ha a Nerot csak arra használjuk, amire igazán jó: DVD-írásra. Másfelől, ha a Nerot új felhasználóként akarjuk megvásárolni, hivatalosan csak a 8-as változathoz juthatunk hozzá. Emiatt nem érdemes keseregni,hiszen amint írtunk, a 8-as verzió nem lett rosszabb a 7-esnél.
A Nero 8 teljes tartalma:
Nero Home 3, Nero Scout, Nero StartSmart 8, Nero Burning ROM 8, Nero Express 8, Nero WaveEditor 4, Nero SoundTrax 3, Nero Vision 5, Nero Recode 2, Nero ShowTime 4, Nero MediaHome 3, Nero ControlCenter, Nero PhotoSnap, Nero PhotoSnap Viewer, Nero CoverDesigner 3, Nero BackItUp 3, Nero ImageDrive 3, Nero DiscSpeed 4, Nero DriveSpeed 3, Nero RescueAgent, Nero BurnRights, Nero InfoTool 5, InCD 5, SecurDisc Viewer, Nero Mobile próbaverzió
Kompatibilitás:


