Skip to main content

Decemberben indul a DVB-T

FacebookFacebookFacebookFacebook
Szeptember 5-én a Nemzetközi Hírközlési Hatóság és az Antenna Hungária Zrt.
Hirdetés

Miként az EU minden tagállamában, úgy Magyarországon is megállapodás született arról, hogy az analóg televízió- és rádióműsor-szórást digitálisra kell váltani. Az eredeti célkitűzések szerint a tévé esetében az átállást 2011 december 31-ig, a rádió esetében 2014 december 31-ig kell végrehajtani. Ennek a folyamatnak egy nagyon fontos állomása a most aláírt szerződés, amely végre megteremti a lehetőséget a szolgáltatás normál üzemben való elindításához.

A digitális műsorszórásról

Digitális műsorszórás Magyarországon tulajdonképpen már 1999 óta létezik, az Antenna Hungária ekkor kezdte meg a kísérletezést az akkor még új technológiával. A kísérleti műsorszórás keretében az m1, m2 és a Duna TV műsora régóta elérhető DVB-T vevőkészülékekkel (persze csak az ország nagyon kis részén), sőt, a Pekingi Olimpiai Játékok idejére az m1 és m2 HD minőségben is fogható volt. A kísérleti HD adások az MTV-vel való együttműködés keretében voltak elérhetők, augusztus 1-31. között.

A most aláírt megállapodás értelmében a DVB-T műsorszórás várhatóan 2008 decemberében elindul, a szolgáltatás neve MinDig TV (Mindenhol Digitális TV) lesz. A szerződésben vállalt feltételeknek megfelelően a DVB-T 2008 utolsó napjáig legalább a lakosság 60%-ához jut majd el, 2009 december 31-ig pedig minden háztartásban elérhető lesz, ahol jelenleg van analóg műsorszórás (ez országosan 88%-os lefedettséget jelent). A teljes kiépítés 2010-ben valósul majd meg, 94%-os lefedettséget biztosítva.

Kabhegy

Idén három, jövőre 11 adótoronyból lesz műsorszórás

Az Antenna Hungária DVB-H (digitális műsorszórás mobilkészülékek számára) és DAB+ rádióműsor-szórást is biztosít majd, ezek terjedése azonban sokkal lassabb lesz. A DVB-H lefedettsége az első időszakban Budapestre, hét további nagyvárosra és a Balaton környékére korlátozódik, de még 2012-ben is csak 50% körüli lesz, míg a digitális rádió 44%-os lefedettsége 2009 végére, a teljes kiépítés (96%) pedig 2013 végére várható.

A digitális tévé előnyei

Kifogástalan kép- és hangminőség, térhatású hang, HD adások – leginkább erre asszociál mindenki a digitális tévével kapcsolatban. Szerencsére az NHH és az Antenna Hungária megállapodásának értelmében MPEG-2 helyett a korszerűbb (hatékonyabb tömörítést biztosító) MPEG-4-be kódolják az adásokat, így a kép- és hangminőséggel valóban nem lesz problémánk. (Az MPEG-2 a képminőség szempontjából bajosabb lett volna, főleg a sportműsorok esetében.) A tervek szerint lesznek HD adások is, egyelőre persze nem túl sok.
A digitalizálás előnyei azonban itt még nem érnek véget! A DVB-T-hez lesz EPG, azaz elektronikus műsorújság (az Antenna Hungária ígérete szerint az első perctől), a tévéadások több hangsávot és feliratokat is tartalmazhatnak majd és mód lesz interaktív tartalmak továbbítására is.

Ezen kívül előny még, hogy egyetlen analóg tévéadás helyén akár 8-10 SD csatorna vagy 2-3 HD felbontású adó is eljuttatható a felhasználókhoz. Így adott a lehetősége annak, hogy összességében akár 30-40, vagy még több hazai tévéadó legyen fogható minden háztartásban. Persze ez a folyamat nem lesz túl gyors. Egyrészt az adók száma lassan növekszik majd, másrészt pedig 5-10 országos adó mellett sok kis regionális csatorna, valamint (lévén, hogy a DVB-T adások titkosíthatók is) fizetős tartalom megjelenése valószínűsíthető.

set-top-box

Mindenhol Digitális TV

Csatornaválaszték

A szerződésben az Antenna Hungária azt vállalta, hogy az ország területének legalább 50%-án legalább 5 tévéadást, valamint az ország területének harmadán 12 rádióadást tesz elérhetővé. A rendelkezésre álló információk alapján a tévéadásokat illetően az m1, az m2 és a Duna TV biztosan része lesz a csomagnak. E három adó a tervek szerint HD-ben is elérhető lesz, 1080i felbontásban. Kezdetben az SD tartalom lesz többségben (amit egyébként felkonvertálva kapnak a nézők), de az MTV ígérete szerint az újonnan vásárolt filmekből a HD változatot vásárolják meg, így az arány szépen lassan javulni fog.

Már most biztos, hogy a fenti három adón kívül kódolt formában az ATV és a HírTV is szerepelni fog a kínálatban, de lesznek új ingyenes csatornák is: két egyelőre meg nem nevezett televíziós csoport is jelezte már, hogy szeretnének felkerülni a DVB-T platformra. Az RTL-Klub és a TV2 tervei egyelőre nem ismertek, mindkét adó tulajdonosa 60 napon belül dönthet arról, hogy megjelenik-e a DVB-T kínálatban.

Mi kell a DVB-T vételéhez?

A DVB-T adások vételéhez MPEG-4-es DVB-T vevőegységre lesz szükségünk, ez lehet a tévébe épített, vagy önálló készülékben lévő változat is. A digitális tévéadás vételére ennek értelmében a csak analóg tunerrel szerelt tévék nem alkalmasak. Sajnos a DVB-T tunerrel szerelt plazma és LCD tévétulajdonosok nagyobb része is csalódni fog, ahogyan a számítógépes hibrid tévétuner-tulajdonosok többsége is: rengeteg olyan tévé és számítógépes tuner került forgalomba idehaza, amelyek tartalmaznak ugyan DVB-T tunert, ám csak olyat, ami MPEG-2 adások vételére alkalmas – a hazai műsorszórás azonban MPEG-4-es kódolású lesz. Ezért ne az NHH-t szidjuk, az MPEG-4 ettől a problémától eltekintve minden szempontból jobb választás. Ha tévénkben nincs megfelelő DVB-T tuner, kérdezzük meg a forgalmazót, hogy van-e bármilyen mód MPEG-4-es tunerre való cserére illetve bővítésre! Ha van, ez jó megoldás lehet, lévén, hogy az Antenna Hungária speciális követelményt nem támaszt a vevőberendezéssel szemben, egyébként viszont – csakúgy, mint az analóg vevővel szerelt tévék esetében – set-top-boxot kell vásárolnunk.
A kódolt csatornák vétele nehezebb eset, mert szükség van egy, a dekódoláshoz szükséges információkat tartalmazó chipkártyára is. Ez értelemszerűen csak akkor használható, ha a tévében/set-top-boxban van erre a célra kialakított kártyaolvasó.

set-top-box

A legtöbb felhasználónak set-top-boxra lesz szüksége

A set-top-boxok ára kb. 10 000 forinttól kezdődik, és aszerint nő, hogy a vevőegység alkalmas-e HD adások vételére és/vagy a tévéadás felvételére, van-re rajta HDMI kimenet, stb. Az MPEG-4 kódolású DVB-T vételére alkalmas készülékeket a forgalmazók hamarosan MinDigTV matricával jelölik meg, a könnyebb tájékozódás érdekében.
Az Antenna Hungária ígérete szerint részletfizetési konstrukció is választható, kb. havi 600 forintos részlet mellett az egyes gyártók alapkészülékeit vihetjük majd haza.

Ez is érdekelhet