Minden, amit a Blu-ray profilokról tudni érdemes
A Blu-ray profile eléggé nyögvenyelősen készült el, aminek az eredménye az lett, hogy napjainkra háromféle profil is használatban van. Ezek alapvetően meghatározzák, hogy a készülékek, amellett, hogy a filmet lejátsszák, milyen tartalmakat képesek megjeleníteni. A hardverek ára nem esik a várt tempóban, az átlagos készülékár 70-80 000 forint körül mozog, így egyáltalán nem mindegy, hogy egy tökéletesen használható, vagy egy, csak részben „működőképes” eszközt vásárolunk. Az alábbiakban röviden összefoglaljuk, mit érdemes tudni a profilokról.
Blu-ray Profile 1.0
Az 1.0 verziószámot viselő profilt nevezhetjük akár alapprofilnak is, ezt minden Blu-ray lejátszó támogatja, mivel gyakorlatilag azokat a minimális követelményeket tartalmazza, amelyek a filmlejátszáshoz szükségesek. Gyakorlatilag egész minimális az esélye annak, hogy egy új lejátszó vásárlásakor belefutnánk egy 1.0 profilú készülékbe, lévén, hogy a gyártók már rég nem készítenek ilyen hardvert – az a minimális esély is csak az esetlegesen a polcokon ragadt hardvereknek köszönhető. Egyébként az 1.0 verzió sem használhatatlan, a filmlejátszás mellett az interaktív menük, és az extrák túlnyomó többsége kitűnően működik vele. Egyedül az új korongok speciális tartalmaihoz nem férhetünk hozzá; nincs PIP és nincs letölthető extra tartalom. Azaz, mindazoknak, akik a DVD lemezeknél sem nézték meg soha az extrákat, egy „olcsó”, 1.0 profilos Blu-ray lejátszó is tökéletesen megfelel(ne).
Blu-ray Profile 1.1
Ezt a verziót BonusView vagy Final Standard Profile névvel is illetik. Utóbbi nevet annak ellenére használják, hogy van nála fejlettebb szabvány is, tehát „végleges”-nek nem tekinthető. Felhasználói szemszögből a profil azért jobb az 1.0 verziónál, mert engedélyezi a kép-a-képben megjelenítést, amelyet az újabb lemezeken a rendezői kommentárhoz lehet használni; a rendező úgy magyarázhatja el a kulisszatitkokat, hogy közben a háttérben a filmet is látjuk.
Ez természetesen a hardver módosítását is igényli, nevezetesen egy második videodekódert és egy második audiodekódert kell beépíteni – ez értelemszerűen a lejátszók árát is megnöveli valamelyest. Szerencsére nem drasztikusan, mert a második chipkészletnek nem kell tudnia a Full HD anyag dekódolását.
Kevesen tudják, de az első, az egész világon forgalmazott, a BonusView lehetőségeit kihasználó Blu-ray film egy európai, egészen pontosan német alkotás volt, a Neues vom Wixxer című krimi-vígjáték. A film 2007 december 10-én került a boltokba, hónapokkal azelőtt, hogy az első asztali, 1.1-es profilt támogató asztali lejátszó, vagy éppen a számítógépes program megjelent volna. Ezekre ugyanis 2008 második negyedévéig (néhány gyártó esetében 2008 nyaráig) kellett várnunk. Az amerikai filmstúdiók kezdetben kivárásra játszottak, viszont ma már rengeteg BonusView-val ellátott lemez kapható, többek között a Csillagok háborúja Blu-ray kiadása is ilyen.
További apró változtatás, hogy az 1.1-es profilban a feliratok kezelése is fejlődött: kontúrozhatók lettek a karakterek, amely jobb olvashatóságot biztosít.