Skip to main content

Napelemmel tölthető a Lenovo új notebookja

FacebookFacebookFacebookFacebook
A Lenovo sok érdekes fejlesztést hozott az MWC-re, a napelemes notebook mindenképpen kiemelkedik közülük.
Hirdetés

A napelem és a notebook házasítása nem újkeletű ötlet, a gyártók mégsem rohantak házasítani a két technológiát – legnagyobb részben azért, mert a napelem extra tömeget jelent, ez pedig napjaink trendjébe, amely arról szól, hogy még könnyebb, még vékonyabb laptopok készüljenek, nem igazán fér bele. A Lenovo most viszont úgy döntött, hogy bátor lesz; az újdonság pedig a Yoga termékvonalba „érkezett” és Solar PC névre hallgat. De egyelőre csak koncepciótermék, és nem tudni, hogy ebben a formában valaha forgalomba kerül-e. Az rögtön egy érdekes kettősség, hogy a napelem verőfényes napsütésben működik hatékonyan, viszont nagyon világos környezetben általában nem ideális használni semmilyen notebookot – hát még egy olyat, amelynek kijelzője fényes. De ettől most tekintsünk el!

A notebookra szerelt napelem a kijelző teljes hátoldalát beborítja, és egészen hatékony: ha a körülmények megfelelőek, akkor 20 percnyi töltés kb. 1 órányi üzemidőt biztosít. (Akit a számok érdekelnek, a konverziós arány 24%, ami bár nem abszolút rekord, de a jobbak között van.) Ez nagyon jól hangzik, és akár még úgy is tűnhet, hogy a notebook tud csak napenergiával üzemelni – de sajnos használat közben a töltés a felhajtott kijelző miatt sosem optimális, így ez kiesett. Természetesen ilyenkor a hagyományos, kábeles megoldás működik helyette.

A notebookba egy speciális chip is került, ami folyamatosan elemzi a napelem teljesítményét, és szükség szerint váltogat közte, valamint az akkumulátor között. A napelem beépítése ellenére a Yoga Solar PC nem lett látványosan vastagabb, mint más eszközök, a tömege viszont a napelemeket védő üveg miatt kb. 15%-kal nőtt – igaz, a kütyü még is sem lett nehéz. Az üveglap viszont a későbbiekben gondot okozhat, mert a sérülésveszély sokkal nagyobb; akár egy kisebb leejtésnek is törés lehet a vége.

Mivel egyelőre csak kísérleti termékről van szó, a Lenovónál azt nem tudták megmondani, hogy ha piacra kerülne egy hasonló modell, akkor a napelem mennyivel dobná meg az árat. És persze azt sem, hogy mikor várható (ha egyáltalán), hogy a napelemes Yoga kereskedelmi forgalomba kerül.