Fractal Design Era 2 teszt
A számítógépházak világa többnyire unalmas, de van néhány olyan gyártó a piacon, amelynél nemcsak a kiváló minőség és a funkcionalitás élvez előnyt a tervezés során, hanem a dizájn is. Nekik köszönhetjük azokat a kütyüket, amiket nem kell az asztal alatt rejtegetni. Az egyik ilyen vállalat a Fractal Design, amely az Era nevű számítógépházát nagyjából öt éve jelentette be. Egy ITX formátumú házról van szó, amely többé-kevésbé kiállta az idő próbáját, még akkor is, ha szellőzés szempontjából nem volt tökéletes. A tavaly megjelent Era 2-vel viszont a gyártó orvosolta a problémát, így egy minden szempontból közel tökéletes eredmény született. A házat a gyártó ezüst, sötétszürke és kék árnyalatban forgalmazza, hozzánk a kék színű változat érkezett, amely a másik két modellhez hasonlóan matt felületet kapott.
Kívül
Az Era 2 a gyártótól megszokott módon minimalista csomagolásban érkezett, de az apró részletekre ezúttal is odafigyelt a vállalat – a karton belső része például Fractal logókkal van tele, és a dokumentáció tálalása is igényes. A kiegészítők nagyobb része a ház belső részébe került, így a doboz nem sokkal nagyobb, mint maga a termék.
Merthogy az Era 2 pici. És ez még úgy is igaz, hogy az elődhöz képest érezhetően magasabb lett: 366×165×314 mm-es, ami azt jelenti, hogy 5,6 cm-rel nyúlik magasabbra, mint amekkora az Era volt. A bevezetőben már említettük, hogy ITX formátumú a ház, ebből adódik, hogy Mini-ITX formátumú alaplapok építhetők bele – ezekről azt kell tudni, hogy a bővíthetőségük erősen korlátozott, mivel csak egyetlen darab PCIe foglalat kerül rájuk, valamint jellemzően két memóriafoglalatot tartalmaznak. Persze ez ma már nem feltétlenül probléma, hiszen az alaplapok többsége szinte minden szükséges hardvert integráltan ad, az egyetlen PCIe slotra a videokártya miatt lehet szükség.
A ház acélból, alumíniumból és fából készült olyan elosztásban, hogy a belső vázat alkotja az acél, a borítás nagyobb része pedig alumínium – utóbbit egészíti ki felül a dekorációs célokat szolgáló, szépen megmunkált, fából készült és diószínű rács. Ez gyakorlatilag az egyetlen olyan felület, amely sík, hiszen a két oldalt és az előlapot finom ívek és törések jellemzik. Nyilván egyéni ízlés kérdése is, de az összhatás oly annyira rendben van, hogy az Era 2 egyenesen igényli, hogy az asztal tetejére tegyük. A nemcsak megfelelően jól mutat ehhez, hanem elég kicsi is, így nem fog sok helyet foglalni.
Ez az elhelyezés már csak azért is praktikus, mert a csatlakozópanelt (ami a bekapcsoló gombot, a jack dugót, az egy darab USB-C és a két darab USB-A csatlakozókat foglalja magában) az előlap alján találhatók, így igazán csak akkor kényelmes használni őket, ha a ház az asztalon ül. Ha röviden szeretnénk megfogalmazni, hogy milyen is az Era 2 kívülről, akkor azt mondhatjuk, hogy ez az az építési minőség, amit a 100 ezer forint körüli árkategóriában elvárunk.
De térjünk vissza kicsit a felső lapra, amit mágnesek tartanak a helyén. Ha le szeretnénk venni, akkor egyszerűen csak be kell nyomni a hátsó részt; ennek hatására az első rész felemelkedik, és az egész farács szépen kiemelhető a helyéről. Találunk itt két ventilátorhelyet, amik 120 vagy 140 mm-es légkavarókat fogadnak, de érdemes lehet inkább kompakt vízhűtésben gondolkodni, amelynek radiátora is elfér, egészen 140×307 mm-es méretig bezárólag. Ha a ventilátorok mellett döntünk, akkor ezeket a légkavarókat külön kell megvásárolni, ellentétben az alsó részen lévőkkel, amik viszont a gyári csomag részét képezik – és a levegőt befelé fújják. A két 120 mm-es ventilátor az Aspectől érkezik.
Az alul található levegőbeömlő nyíláshoz egy szűrő is tartozik, amit hátrafelé lehet kihúzni – a fiók pedig egy extra funkciót is rejt, hiszen ez rögzíti egymáshoz a számítógépház vázát és a borítást. A fiók eltávolítását követően a külső héj egyben, felfelé lehúzható. A trükk az, hogy a négy külső oldalt (amelyek alumíniumból vannak), műanyag elemek tartják össze. A műanyagtól nem kell tartani; egyrészt ez a betét nem látszik, másrészt pedig kellően robusztus ahhoz, hogy hosszú távon se törjön le.
Belül
Az ITX-es házaknál mindig az az egyik legfontosabb kérdés, hogy mekkora a hely az egyetlen bővítőkártya számára; nos az Era 2-re e szempontból nem lehet panasz. A dizájn alapján az egyértelműen látszik, hogy a dupla magasságú kártyák elférnek, a specifikációból azonban kiderül az is, hogy egy okos trükk segítségével tripla magasságú kártyák használatára is van lehetőség. A trükk pedig az, hogy a belső tér elválasztására szolgáló gerinc mozgatható. Ebből persze adódik, hogy ha magas a bővítőkártya, akkor kisebb lesz a hely a másik oldalon, az alaplapnál: ezt a processzorhűtő kiválasztásakor mindenképpen figyelembe kell venni. Egészen pontosan az alábbi opcióink vannak:
• 70 mm-es hely a processzorhűtőnek – max. 48 mm-es GPU
• 63 mm-es hely a processzorhűtőnek – max. 56 mm-es GPU
• 55 mm-es hely a processzorhűtőnek – max. 63 mm-es GPU
A bővítőkártyára hossza minden esetben legfeljebb 326 mm lehet.
A belső tér tehát kétkamrás, de rugalmas elosztással. Fentiekből az is kiderült, hogy az egyik oldalra kerül az alaplap és a tápegység (ami SFX, esetleg SFX-L formátumú kell, hogy legyen), a másik oldalon pedig a bővítőkártya – praktikusan a videokártya – számára biztosított a hely. A videokártya nem közvetlenül, hanem egy adapter segítségével csatlakozik az alaplaphoz (az adapter a PCIe 4.0 szabványt is támogatja), beépítést követően síkja párhuzamos az alaplapéval. Az alaplap természetesen a fő gerincre kerül, amely kellően merev ahhoz, hogy a szerelés ne okozzon problémát, de természetesen óvatosan kell bánni vele, mert nagyobb erő hatására azért be tud nyomódni. Ha valaki úgy érzi, hogy a szerelésben segít, akkor a váz felső része szerszámok nélkül is eltávolítható; ez mindenképpen ajánlott vízhűtés beépítésekor vagy akkor, ha fent is szeretnénk légkavarókat elhelyezni. 2,5 colos SSD-k és HDD-k fogadására összesen négy helyet alakítottak ki (a két oldal testvériesen osztozik ezen a mennyiségen), 3,5 colos meghajtókat viszont ebbe a házba még ügyeskedéssel sem nagyon lehet beszerelni a helyhiány miatt. Az alaplap oldalán az adattárolók a gerincre kerülhetnek, a GPU oldalon viszont külön kivehető keret várja őket – ezt a keretet, csakúgy mint a tápegység tartóját, egyetlen csavar eltávolítását követően tudjuk kivenni.
A rendelkezésre álló hely miatt az Era 2 nem az a számítógépház, amelyben a kábeleket jól el tudnánk rejteni – persze ez nem olyan nagy katasztrófa, hiszen az oldallapok nem átlátszóak. Amire érdemes figyelni a szerelés során, az az, hogy lehetőleg az összes vezetéket az élek mentén vezessük el. Így nem blokkoljuk az előre kialakított szellőző nyílásokat, továbbá szabad utat biztosíthatunk a levegő áramlásának is. Az elrendezésben a két előre telepített tépőzáras megoldás mellett segít az is, hogy sarkokhoz közeli helyeken több rögzítési pontot alakítottak ki gyorskötözők számára. Az alaplaphoz jár is négy darab, amit ugyanabban a dobozban találunk, mint amiben az SSD-k/HDD-k rögzítésére szolgáló csavarok várakoznak.
Az egyetlen negatívum a házzal kapcsolatban az, hogy a zajszűrésre különösebben nem fordítottak nagy hangsúlyt a tervezés során. ez praktikusan annyit tesz, hogy zajszűrő panelek nincsenek a ház oldalán, és mivel a belső tér tényleg elég szűk, arra sincs túl sok esély, hogy ilyeneket utólag, saját kezűleg építsünk be. A masszív felépítésből adódóan a ventilátorok vagy esetlegesen egy vagy több beszerelt HDD vibrálása sem okoz búgó hangot, és alapjáratban a légkavarók hangja sem problémás, viszont ha kicsit „odalépünk”, és a processzor vagy a GPU hőmérséklete emelkedik, akkor a légkavarók hallhatóvá válnak.
Összegzés
A Fractal Design Era 2 legnagyobb előnye kétségtelenül a dizájn, más gyártók termékpalettáján nem nagyon találkozni olyan számítógépházzal, amit ilyen bátran fel lehetne tenni az asztalra. Az ITX világban ez a legfontosabb; úgy is fogalmazhatnánk, hogy általában fordítva kell felülni a lóra. Általában a megvásárolt hardverhez szokás megfelelő házat nézni, ha viszont ITX-ről van szó, először szoktuk kiválasztani a házat, és abba vesszünk olyan komponenseket, amik beférnek.
Szerencsére a dizájn csak az egyik dolog az Era 2 erősségei közül, hiszen az építési minőség és a funkcionalitás is teljesen rendben vannak; a belső tér kellően átgondolt. Mindenképpen jár a plusz pont amiatt is, hogy a két kamrát elválasztó fal a rugalmas szerelhetőség érdekében mozgatható, valamint azért is, mert a gyári felszereltségbe a két alsó 120 mm-es légkavaró is beletartozik. Az egyetlen terület, ahol az Era 2 picit le van maradva, az a zajszűrés – a gyakorlatban ennek viszont csak akkor van jelentősége, ha sokat játszunk.