Egyelőre a Sonyé a 4K-s tévék piaca
A legfrissebb adatok szerint a tavalyi év során összesítésben is a Sony adta el a legtöbb UHD felbontású LCD-tévét, amelynek az egyik legfontosabb oka az volt, hogy a japán vállalat jelent meg a piacon elsőként „normális” méretű (55 és 65 colos) valamint megfizethető készülékekkel. A gyors reakciónak köszönhetően az első félévben a Sony a piac 42,4 százalékát tudta megszerezni, amivel messze piacvezető volt. A Samsung csak a második negyedévben jelentette be „kisebb” képátlójú tévéit, amelyek a harmadik negyedévben kerültek az amerikai és európai boltok polcaira (a tévégyártóknak hagyományosan ez a két régió a legfontosabb, a drágább készülékek eladásainak nagy része erre a két területre koncentrálódik). Ennek alapján szép teljesítmény, hogy a Samsung a negyedik negyedévben máris a második helyre kapaszkodott fel: az értékesítési adatok szerint a Sony volt továbbra is a piacvezető 18,2 százalékos részaránnyal, míg a Samsung a piac 14,9 százalékát tudta megszerezni.
A Samsung elsősorban agresszív marketingstratégiájának köszönheti a gyors sikert, és valószínűleg a marketing gépezet egészen addig nem is fog megállni, amíg a vállalat az első helyre nem kerül. A múltbéli tapasztalatok alapján ez akár már az első negyedévben bekövetkezhet, a helyzetet ugyanakkor némileg bonyolítja, hogy a második generációs készülékek hamarosan megérkeznek (emiatt sokan elhalaszthatják a vásárlást), ráadásul a foci VB miatt nemcsak a Samsung, hanem vélhetően minden fontos (és kevésbé fontos) gyártó hatalmas kampányba kezd, ami alapjaiban befolyásolhatja az erőviszonyokat.
A terepet átrendezheti továbbá a kínai gyártók térnyerése is: a Hisense, Changhong, Skyworth illetve egyéb márkák a képminőség terén nem vagy csak alig vannak lemaradva, amit bőven tudnak kompenzálni azzal, hogy a készülékek esetenként 50-70 százalékkal kevesebbe kerülnek. És akkor még nem is beszéltünk arról, hogy a CES-en a Polaroid illetve a Vizio is bemutattak olyan 50 colos, UHD felbontású készüléket, amely mindössze 1000 dollárba kerülnek. Ki nevet a végén?

