Skip to main content

Notebook Hardware Control

FacebookFacebookFacebookFacebook
Szeretnénk hosszabb üzemidőt kicsikarni noteszgépünk akkumulátorából anélkül, hogy újat vásárolnánk? Az...

Hirdetés

Elég idegesítő dolog, amikor noteszgépünk üzemideje nem képes lépést tartani igényeinkkel: például szeretnénk, ha legalább két órát simán elböngészhetnénk rajta kedvenc kávézónkban, vagy a repülőtéren. Ebben a vágyunkban segíthet a Notebook Hardware Control, amely a processzor teljesítményigényének agresszívebb változtatásával egész jó eredmény elérésére képes.

A programot egy idősebb noteszgépen próbáltuk ki, amelyet használtan vásároltunk. Az ilyen használtan vett gépeknek egy igazi gyenge pontja van, és ez az elhasznált akkumulátor. Mivel a Li-Ion cellák nem örökéletűek, gyakran előfordul, hogy a 4-5 éves noteszgép eredeti üzemidejének már csak 40-45%-ára képes. Egy új akkumulátorért gyakran 30-40 ezer forintot is elkérnek, ami egy 100 ezer forintos noteszgép esetében nem igazán tűnik jó befektetésnek. Próbáljuk tehát ki, mit tudunk szoftveresen javítani!

Notebook Hardware Control

Sokféle információt kapunk gépünk energiafelhasználásáról

Az NHC-t Manfred Jaider honlapjáról tudjuk letölteni, nagyjából 2 MB a mérete, tehát pillanatok alatt megérkezik. Futtatásához azonban szükség lesz még a .Net Framework 2.0-ára is, amelyet szokás szerint a Microsofttól kell megszereznünk.

A program telepítése letöltéséhez hasonlóan gyors, és elindítása után többféle ikon jelenik meg a tálcán, amelyek segítségével a processzor kihasználtságától a becsült hátralévő üzemidőig sok mindent leolvashatunk. A legérdekesebb ezek közül alighanem az a nagyméretű „elem”, amely a Windows gyári ikonjánál sokkal egyszerűbben leolvashatóvá teszi az akkutöltöttséget. Persze ha valaki túl soknak érezné az információt, vagy csak tisztább tálcát szeretne, nyugodtan testreszabhatja a megjelenő elemeket a Settings fül Advanced settings menüpontja alatt.

A program tudásszintje erősen függ a számítógépben található hardvertől – az általunk „tesztelt”, Centrino platformos noteszgépben például szinte a teljes tudását kihasználhattuk. Lehetőségünk van például a processzor terhelésétől függően megadni, hogy mikor milyen frekvencián üzemeljen a CPU, illetve hogy az adott frekvenciához (jobban mondva szorzóhoz) mekkora feszültség tartozzon.

Notebook Hardware Control

A CPU energiafelvételét finomhangolhatjuk

Változtathatunk az alaplapi buszsebességen és belepiszkálhatunk az videokártya és a merevlemez energiagazdálkodásába is. Érdemes a szoftver nyújtotta lehetőségeket végigpróbálgatni, mert sok beállítási opció van, és számítógépenként változhat, hogy melyikkel érjük el a legjobb eredményt.

Tesztgépünk esetében először is lemértük az üzemidőt – átlagos felhasználást szimulálva 1 óra 41 percet értünk el (ez három mérés átlaga). Ez nem mondható igazán jó eredménynek, de figyelembe véve a notebook korát és akkumulátor állapotát (wear level: 43%, azaz már majdnem az életkor felénél járunk) még elfogadható.

Notebook Hardware Control

Akkumulátorunk már kissé viseletes

Ezek után elindítottuk az NHC-t, és finomhangoltuk a processzor működési frekvenciáit, valamint az egyes lépcsőfokokhoz tartozó feszültségértékeket is. Ezeket érdemes letesztelni, mert a túl alacsony feszültség instabillá teheti gépünket, akkor pedig hiába a hosszabb üzemidő!

A végeredmény: 1 óra 52 percre sikerült javítanunk az üzemidőt, amely nem tűnik soknak, de mégis körülbelül 10 percnyi plusz munkát (ez 10,9%-os javulás) nyertünk teljesen ingyen. Csak úgy összehasonlításként: egy új akkumulátorral 3 óra 21 percig működött noteszgépünk – 35 ezer forintért cserébe.

Kompatibilitás: