Skip to main content

Norton 360 4.0 teszt

FacebookFacebookFacebookFacebook
A Symantec Norton 360 biztonsági csomagja a PC teljes védelmét ellátja - kipróbáltuk a 4.0-ás verziót.

Hirdetés

Bár a bevezetőből úgy tűnhet, hogy a Norton 360 a sorozat „csúcsa”, ez nem így van – a Symantecnél a Norton Internet Security 2010 a csúcsmodell, a Norton 360 pedig ennek az egyszerűbben kezelhető változata, amely elsősorban a kevésbé profi felhasználók igényeit szem előtt tartva készült. Mint eddig korábban mindig, a Norton 360 az azonos verziója Norton Internet Security és Norton Antivirus változatokhoz képest körülbelül fél év eltéréssel jött ki – de a lényeg, hogy most már ebben is ugyanazok a motorok és biztonsági rendszerek dolgoznak, mint a két testvér 2010-es verziójában.

Telepítés és kinézet

A Norton 360 több összetevőt tartalmaz, mint a másik két szoftver külön-külön, így telepítése is tovább tart, de még mindig nagyon gyors – a teszteléshez használt netbookon a telepítő másfél perc alatt végzett, ami egy ilyen komplex csomagtól teljesen elfogadható érték (ebbe nem számítottuk bele az azonnal letöltött frissítéseket, mert ennek ideje a netkapcsolat sebességétől is függ). A telepítés során látható nyitóképernyőn a Prémiumszolgáltatások ponttal nem érdemes foglalkoznunk – nálunk nem elérhetőek, de akit érdekel, a külföldi oldalakon megnézheti, hogy miről van szó (valójában egy élő, azonnali üzenetküldéssel működő segítségnyújtásról).

Hasonlóan a testvérprogramokhoz, a Norton 360 4.0 is aktiválást igényel, ennek hiányában csak 15 napig tudjuk használni. A programot egy vásárlással három gépre tudjuk telepíteni. Amint képünkön is látszik, a szoftver kinézete megfelel a többi Norton-termék sárga-fekete színvilágának, ám itt sokkal egyszerűbb kezelőfelületet kapunk, hogy könnyebb legyen a tájékozódás. A képernyő nagy részét a négy fő feladatcsoport foglalja el. Ha a megfelelő rész fölé visszük az egeret, egy lista jelenik meg, ebben választhatunk a legfontosabb feladatok közül (például elindíthatjuk a LiveUpdate-es frissítést, a biztonsági mentést, és így tovább).



A felső menüben további feladatokat érhetünk el, megváltoztathatjuk például a program beállításait (amelyek ugyanolyan részletesek egyébként, mint az Internet Security 2010 esetében). A kakukktojás a rendszerben a Tartalomszűrés és személyi adatok védelme, ha ezeket a funkciókat is használni szeretnénk, egy külön csomagból kell letöltenünk és telepítenünk őket.

A Saját fiók menü alatt a Norton Accounton kívül hozzáférhetünk a Symantec által biztosított 2 GB online tárhelyhez, ami egyrészt arra szolgál, hogy fontos adatainkról online biztonsági mentést készítsünk, másrészt, mivel bármilyen netre kötött számítógépről is elérjük, arra is használhatjuk, hogy fájlokat osszunk meg másokkal vagy magunkkal. A Symantec minden telepítéshez ad 2 GB-ot (tehát ha három gépre tesszük fel, akkor gépenként értendő a 2 GB), plusz pénzért pedig egészen 25 GB-ig növelhetjük a rendelkezésre álló tárhelyet.


A főablak alsó részén három ikon segítségével a program rendszeres, automatikusan végrehajtandó feladatait konfigurálhatjuk, megnézhetjük a hálózatunk térképét, míg a legutolsóval a NAV2010 és NIS2010 ablakának megfordításával előhívható, a gép teljesítményét mutató ablakhoz jutunk.

Használat

Tekintettel arra, hogy a biztonsági részek egy az egyben megegyeznek a NIS2010 esetében használhatókkal, így ezekre nem térnénk ki – ezek részletes tesztje korábbi cikkünkben megtalálható. Helyettük nézzük inkább az extrákat!

Ezek közül az első a biztonsági mentés, amely képes számítógépünkről egy előre beállított helyre (ez lehet külső, belső vagy hálózati meghajtó, vagy az előbb említett online tárhely) biztonsági mentést készíteni, akár az összes fájlról, akár csak az általunk megadottakról. A feladat végrehajtása ütemezhető is, és ilyenkor természetesen csak a megváltozott állományok kerülnek mentésre. Amit a program nem tud, az a lemezkép készítése – erre házon belül ott a Ghost –, de ettől eltekintve a szolgáltatás megbízhatóan működik, rendszerösszeomlás esetén pedig lesz másolatunk a fontos dokumentumokról.

A következő plusz a Számítógép beállítása nevet viseli, és az előbbihez képest lényegesen több opciót tartalmaz. Ezek java része a rendszer jó állapotban tartásához szükséges „tisztogató” feladatot látja el. Van például töredezettségmentesítő, Registry-tisztító, és van külön program a felesleges ideiglenes fájlok eltávolítására mind a Windows, mind az Internet Explorer könyvtáraiból. Ez utóbbira vannak beépített Windows megoldások is, de tapasztalatból tudjuk, hogy ezekkel az átmeneti fájlok törlése még Windows 7 esetében sem tökéletesen megbízható, a rendszer sok, már felesleges fájlt megtart (nem ajánl fel törlésre), így a Norton 360 e területen is nagyon hasznos lehet.

Ehhez a törléshez kapcsolódik az is, hogy a Norton 360 segítségével eltüntethetjük a böngészési előzményeket is, ezen kívül pedig készíthetünk egy Diagnosztikai jelentést is, ami rövid tőmondatokban összefoglalja a rendszer állapotát, és javaslatot is ad az esetleges problémák kijavítására.

A szoftver harmadik segédeszköze a Rendszerindítás-kezelő, amelynek segítségével ellenőrizhetjük, és ha kell, letilthatjuk az automatikusan induló programokat.


Az egyes szoftverekről a Norton azt is elárulja, hogy mennyi erőforrást igényelnek, ezen kívül az Insight segítségével biztonsági jelentést is kérhetünk róluk. Külön opcióként szerepel a késleltetett indítás lehetősége, ami annyit jelent, hogy kérhetjük, hogy az adott program ne a Windows indulásakor, hanem kicsit később töltődjék be – így maga az operációs rendszer gyorsabban fejezheti be a bootolást.

Az igazság az, hogy a Norton 360 sem a biztonsági mentés, sem a géptisztítás esetében nem nyújt olyan hatalmas extrát, amit kis keresgéléssel ne tudnánk valamilyen ingyenes szoftverrel biztosítani, azonban azt az előnyt mindenképpen adja, hogy minden szükséges alkalmazás és feladat egy csomagban, automatizálva futtat a háttérben – persze ez is lenne a feladata.

Teljesítmény

Hasonlóan a két másik programhoz, a Norton 360 sem igényel túl sok erőforrást, körülbelül 5-6 százalék körüli visszaesést tapasztaltunk – ez teljes mértékben elfogadható, figyelembe véve a rengeteg szolgáltatást és a teljes körű netes biztonsági rendszert, ami fut a háttérben, no meg azt, hogy a teszteléshez egy netbookot, tehát egy gyenge konfigurációt használtunk. Egy korszerű asztali gép esetében a CPU terheltség legfeljebb 1-2% körüli.

Összegzés

Ahogy a másik két szoftverrel, úgy a Norton 360 4.0-ával is teljes mértékben elégedettek voltunk, de a 360-at más célcsoportnak ajánljuk; egyrészt azoknak a felhasználóknak, akik kevésbé szeretnek a beállítások között turkálni, másrészt azoknak, akik nem akarnak minden egyes feladat elvégzéséhez külön-külön programokat keresni a neten.

Értékelés:

Kompatibilitás: