Skip to main content

Megalkották az Ultra HD logó alkalmazásának feltételeit

FacebookFacebookFacebookFacebook
Viszonylag egyszerű lesz megfelelni az ajánlatban szereplő feltételeknek.
Hirdetés

A Digitaleurope, mint az európai digitális iparág önmagától alakult képviselete, bemutatta az Ultra HD logó használatának feltételrendszerét.

A csoport célja, hogy elősegítse a szórakoztató elektronikai, információtechnológiai és kommunikációs termékeket gyártó cégek egységes Ultra HD logó használatát.
A Digitaleurope ajánlása az Ultra HD logók alkalmazásának feltételeként a követkető:

  • Natív felbontás: 3840 x 2160 pixel
  • Oldalarány: 16:9
  • Színkódolás: ITU-R BT.709
  • Színmélység: 8 bit
  • Képfrissítés: 24p/25p/30p/50p/60p
  • Hang: PCM Stereo 2.0

Mint látható, a feltételeket nem lesz túl nehéz teljesíteni, gyakorlatilag a felbontáson és a színkódoláson kívül minden más paraméternek a mai modern Full HD televíziók is megfelelnek. A fentiek közül egyedül az ITU-R BT.709 színkódolás igényelhet némi magyarázatot. Ez az YCbCr analóg jelek kódolására szolgáló "színtér", amely lehetővé teszi az analóg és digitális rendszerek közötti oda-vissza konverziót, egyfajta fix színteret lefektetve. Ennél lehetne komolyabb ajánlás is, ugyanis az ITU Rec.2020-as ajánlása szélesebb színteret ír elő az UHD tévéknek, ennek azonban csak akkor lenne jelentősége, ha a felvételezés és a források java része is szélesebb színtérben készülne.

A legnépszerűbb gyártók, mint a Sony, Samsung, LG és Panasonic - akik egyébként tagjai a Digitaleurope-nak is - természetesen teljesítik ezeket a feltételeket, így számukra nincs további akadálya az Ultra HD logó használatának.

A Digitaleurope vezérigazgatója, John Higgins egyébként elmondta, hogy ezekből az alap specifikációkból kár volna messzemenő következtetéseket levonni az Ultra HD jövőjéről, ugyanis új belépőket is várnak, akikkel újra tárgyalni fognak a részletekről, akár szigorúbb követelményeket is hozva. A csoportosulás azonban úgy gondolta, hogy itt az ideje egy kiindulási feltételrendszer kidolgozásának, ami ad némi útmutatást a piaci szereplőknek.