A márkás tablet csak karácsonykor érdekes
Évről-évre és hónapról-hónapra is figyeli a piacot az IDC, a világ legnagyobb piackutató és elemző cége. Legutóbbi, a tabletek eladásaira vonatkozó kimutatása szerint 2013 végén kimagasló volt a tabletek eladása, az Apple nagyjából kétszer, a többiek közel másfélszer annyit adtak el, mint az előző negyedévben; a következő hónapokban viszont határozott csökkenést mutatkozott. Ebben a csökkenésben az „egyéb”, tehát a nagy részesedéssel nem rendelkező márkák voltak népszerűek.
A visszaesés egyik legvalószínűbb oka a korábban előre jelezett nagyképernyős mobilok (5,5”) térhódítása, amelyet a gyártók az üzleti felhasználókkal való partnerséggel, és az ebből származó eladással próbálnak ellensúlyozni. Az Apple és az IBM hasonló együttműködése után feltehetően mások is követik majd ezt a példát.
Ami az aktuális (2014. második negyedévi) sorrendet illeti, az első helyen továbbra is az Apple áll, de már csak 13,3 millió leszállított iPaddal (26,9%-os részesedéssel). Mögötte jön a Samsung 8,5 millió, a Lenovo 2,4, az ASUS 2,3 az Acer pedig 1 millió eladott tablettel (ezek rendre 17,2, 4,9, 4,6 és 2,6 százalékos piaci részt értek). A piac 44,4 százalékán, ami 21,9 millió táblagépet jelent, más gyártók osztozkodnak. Érdekesség, hogy a piac éves szinten csupán 11 százalékot nőtt (44,4-ről 49,3 millióra), de az Apple és a Samsung még ehhez sem tudott felnőni. Sőt, az Apple nemcsak piaci részesedést vesztett, hanem darabszám alapján kis visszaesést volt kénytelen elkönyvelni. A piac öt legnagyobb szereplője közül a Lenovo és az ASUS voltak azok, akik legalább akkora bővülésre voltak képesek, mint amekkorára a teljes piac.

