Skip to main content

Energiatakarékosabb OLED kijelzők

FacebookFacebookFacebookFacebook
Egyre többfelé használnak LCD helyett OLED kijelzőket – amelyek ügyes kialakításával komoly...

Hirdetés

Erre az egyik megoldás az, ha csökkentjük a megjeleníthető színek számát. Az elektromosság hatására fényt kibocsájtó polimerekből álló OLED kijelzők áramfelvétele nagymértékben függ ugyanis attól, hogy az egyes cellák éppen milyen színűek. Ugyanolyan fényerőn például a sárga sokkal kevesebb energiát igényel, mint a magenta. Ezt használták ki a kanadai Simon Fraser Egyetem kutatói, akiknek sikerült 40 százalékkal csökkenteni egy ilyen kijelző energiafelvételét – persze a színhűség területén némi kompromisszummal, ami egyben a részletgazdagságot is csökkentheti.

A kutatás legnagyobb nyertesei azok a mobileszközök lehetnek, amelyeknél jelenleg az akkumulátorban tárolt energia nagyjából fele megy el a most még tipikusan LCD kijelző meghajtására. A jövőben ugyanis lehetséges lesz például alacsony töltöttség esetén az OLED képernyőt „energiatakarékos” üzemmódba kapcsolni, így megnyújtani az üzemidőt.

Címkék