Skip to main content

242 millió tévét viszünk haza idén

FacebookFacebookFacebookFacebook
Legtöbbjük LCD lesz, de a plazmák és a katódsugárcsöves készülékek értékesítése is jobb lesz a vártnál.

Hirdetés

A DisplaySearch előrejelzése szerint 2010-ben összesen 242 millió tévé talál majd gazdára, ami 15 százalékos növekedés az előző évben kiszállított mennyiséghez képest. A számok egyértelműen azt jelzik, hogy a gazdaság magára talált; csak emlékeztetőül, 2009-ben mindösszesen 2 százalékkal haladta meg az értékesítés volumene az előző évi mennyiséget. A legnagyobb ütemben – nem meglepő módon – az LCD-tévék értékesítése nő, itt 29 százalékot tesz ki a gyarapodás, így az év végéig 188 millió eladott készülékre lehet számítani. Tavaly plazmából és CRT-s tévéből összesen 66 millió kelt el, idén azonban ennél kisebb, 56 milliós eladással számolnak a piackutatónál, ami annak tudható be, hogy a katódsugárcsöves tévékből sokkal kevesebb fogy. A plazmatévék eladása ugyanis szintén nő, várhatóan 20-24%-kal, ami 16 milliós piacot jelent a maroknyi állva maradt gyártónak.

Technológiai szempontból érdekes, hogy a 188 millió LED-es LCD-ből a tavalyi 3,6 millió példány után idén 40 millió talál majd gazdára, és a DisplaySearch előrejelzése szerint a következő négy évben évente volumenében hasonló lesz a bővülés, így 2014-ben 40-50 millió CCFL fénycsöves LCD mellett 180-190 millió LED-es háttérvilágítással szerelt LCD-tévé találhat gazdára – a fordulópont pedig 2012 lehet, ekkor lesz először nagyobb a LED-es LCD-k piaci részesedése, mint a CCFL megoldást alkalmazóké.

A legfrissebb, de nem a DisplaySearchtől származó adatok alapján 3D HDTV-ből idén 6 millió találhat majd gazdára, amit részben azzal magyarázhatunk, hogy a Sony a vártnál sokkal később tudta piacra dobni termékeit. A növekedés azonban ebben a szektorban hatalmas lesz, 2014-ben akár már nyolcszor-tízszer ennyi, 50-60 millió 3D megjelentítésre képes téve kerülhet a fogyasztókhoz.

A növekedés elsődleges motorja 2010-ben is Ázsia lesz, ám meglepő módon már nem egyedül Kína viszi el a növekedést, mert amíg az állami támogatásoknak köszönhetően a Föld legnépesebb országában 35%-kal nőnek az eladások, Japánban is 36%-os bővülést prognosztizál a DisplaySearch. Az észak-amerikai és európai piac ennél jóval kisebb ütemben, 10-12%-kal nő 2010-ben.