TCL: hamarosan jöhetnek az olcsó(bb) OLED-tévék
A kínai TCL egyre nagyobb szereplője a tévé piacnak, a kínai gyártó most már évek óta 10 százalék feletti szeletet tud kihasítani magának a tortából – ami azt jelenti, hogy gyakorlatilag a Samsung az egyetlen olyan rivális, amely egyértelműen nagyobb nála, a Hisense és az LG pedig közel azonos részesedéssel rendelkeznek. Persze ez a statisztika a leszállított tévék száma alapján készült, és a TCL egyelőre inkább a kedvező árú tévéivel hódít, ám a helyzet hamarosan megváltozhat. A TCL ugyanis szépen halad azon az úton, mint amin a Samsung és az LG – korábban pedig olyan patinás nevek is, mint a Sony, a Panasonic és a Sharp is haladnak, haladtak. A kellő piaci részesedést követően a TCL már nem elégszik meg azzal, hogy vásárolt panelekkel dolgozzon, hanem komoly pénzeket fektet abba, hogy technológiai előnyre tegyen szert a riválisokkal szemben. Ennek ékes példája, hogy a kínai gyártó sikeresen fejlesztett ki egy olyan alternatív megoldást, amivel az OLED-panelek gyártása jóval olcsóbbá válhat. Ez pedig nem más, mint a nyomtatásos eljárás, amely a klasszikus, vákuumkamrás folyamathoz képest minden szempontból költséghatékonyabb.
A teljes képhez persze hozzátartozik, hogy a nyomtatásos eljárás nem új: az LG például elég régóta kísérletezik vele, ám mind a mai napig nem sikerült azt olyan formába hoznia, hogy sorozatgyártásra érett legyen. A TCL-nek viszont sikerült mindez, és ez igen jó ómen a jövőre nézve, mert idővel a tévék ára jelnetős mértékben csökkenhet. Jelenleg az LG Display az egyetlen olyan vállalat, amely megfelelő erőforrásokkal rendelkezik ahhoz, hogy nagy méretben is jelentős mennyiségű OLED-panelt gyártson, így az árak csökkennek ugyan, de nem túl gyors mértékben. Ha a TCL is be tud lépni a piacra, akkor egy masszívabb esésre számíthatunk, ami alaposabban felkavarhatná az állóvizet.
Ezzel azonban picit még előre szaladtunk az időben, mert a TCL jelenleg csak 21,6 colos méretben képes a paneleket gyártani, és a gyártási mennyiség sem túl acélos – a 4K felbontású OLED-eket a vállalat orvosi műszerekbe szánja, nem kis részben azért, mert, mert ezen a piacon túl sok termékre nincs szükség. A tervek szerint viszont hamarosan 27 colos 4K-s változat is készülhet, prototípus már ilyen méretben is van, sőt mintapéldány a tévékbe szánt 65 colos változatból is készült már.
Az teljesen valószínűtlen, hogy a TCL a CES-en olyan tévét mutatna be, amelyben nyomtatással készült OLED-panel dolgozik, azonban azzal, hogy elsőként sikerült ezt az eljárást sorozatgyártásba is átemelnie, a kínai vállalat nagyot léphet előre versenyképesség terén. A nyers adatokból ugyanis az látszik, hogy a gyártás 20 százalékkal olcsóbb, emellett 30 százalékkal gyorsabb is, ráadásul a TCL által használat anyagok a szimulációk szerint tartósabbak is. Vagyis hosszabb élettartamú panelek gyártására van lehetőség. A 21,6 colos panel 204 PPI-s, színtér-lefedettsége pedig a DCI-P3 színtér 99 százalékára terjed ki. Egyetlen hátránya az, hogy fényerőben viszont alaposan le van maradva: az LG és a Samsung 1000 nit felett jár, a TCL OLED-panelje viszont 350 nit körüli fényerő képes csak, így HDR-re a gyakorlatban nem képes.