Jó kis trükkökre leszünk képesek 5G-s mobilhálózattal
A Mobile World Congressen több vállalat is demózott 5G-s mobilhálózatot; a mérnökök fantáziája ráadásul ezúttal kicsit nagyobb volt, így sima számháború helyett ötletes felhasználási példákat is mutogattak. Az 5G-s hálózat természetesen jóval gyorsabb lesz, mint a most népszerű LTE vagy akár a hamarosan bevezetésre kerülő LTE-A. Előbbi 300, utóbbi akár 600 Mbps-os sebességre is képes lehet, de ez nagyjából a semmi kategóriája ahhoz képest, amit az 5G-s hálózatok tudnak majd – az Ericsson 5,5, az SK Telekom pedig 7,5 Gbps-os tempót ért el a pavilonban felállított vevőállomáson.
A vevőállomás itt kulcsszó, ugyanis a fejlesztés alatt álló rendszer fogadási oldala egyelőre bőven nagyobb annál, minthogy egy okostelefonba be lehessen építeni; az Ericssonnál lévő változat antennája például akkor volt, mint egy ember feje. A megnövelt adatsebesség azonban csak az egyik jó tulajdonsága lesz az 5G-s hálózatnak, gyakorlati szempontból sokkal fontosabb, hogy a hálózat késleltetése is nagyon alacsony lesz. Barcelonában mindkét dolog bemutatására láttunk demót: az Ericssonnál egy 2500 km-re lévő markolót lehetett vezetni VR sisak és néhány joystick segítségével.
Az SK Telekom standján 5G mobilhálózat segítéségével másolta le egy robot „mestere” mozgását, gyakorlatilag valós időben.
A technológia tehát szépen fejlődik, már tudjuk, hogy a mobil kommunikáció terén merre tartunk. Azt viszont még nem, hogy mikor érünk oda: a jelenlegi óvatos becslések szerint is legalább 3 évnek el kell telnie ahhoz, hogy az ötödik generációs mobilhálózat olyan állapotba kerüljön, hogy akár csak gondolkodni lehessen a bevezetésén.