- 2009. augusztus 17., 08:00
A notebookok tárolókapacitását többféleképpen is lehet bővíteni, de az szinte biztos, hogy a legkényelmesebb...

A hordozható számítógépek adattároló kapacitása sokkal jobban korlátozott, mint egy asztali számítógépé, lévén, hogy többnyire csak egyetlen merevlemez/SSD beépítésére van lehetőségünk. Bár elsőre azt gondolhatnánk, ez mégsem akkora korlát, hiszen a WD termékpalettáján már 1 Tbájtos 2,5 colos HDD is található - ám ez a meghajtó nem szabványos mérete miatt nem építhető be minden hordozható gépbe. Sokak számára ennél sokkal nagyobb gondot jelent, hogy fizikailag csak egyetlen meghajtó építhető a gépbe, s így a meghibásodásból eredő adatbiztonság kérdése csak kényelmetlenül oldható meg: külső HDD-t kell használnunk, ami egyáltalán nem biztos, hogy mindig nálunk van, ha mégis, akkor meg zabálja az áramot - tehát semmiképp sem nevezhető optimális megoldásnak. És éppen ez az, ami miatt tesztünk alanyának, a Verbatim SSD ExpressCardnak van létjogosultsága.

Külső

Ezúttal nem egy olyan termékről lesz szó, amelynél a külső sokat számítana: a Verbatim SSD ExpressCard nevéből is adódóan ExpressCard foglalatba illeszkedik, mind a keskeny (34 mm-es), mind a széles (54 mm-es) változatokban használhatjuk.

Verbatim SSD ExpressCard 32 GB

A kártya teljesen becsúszik a foglaltba, így teljesen észrevétlen marad - egyébként tömege is csupán 21 g, így nyugodtan kijelenthetjük, hogy e szempontból sem észrevehető.

Belső

Az SSD összesen négy 64 Gbites MLC flash chipet és egy négycsatornás vezérlőt tartalmaz. A vezérlő a NAND lapkákat egyszerre kezeli (RAID 0 tömbhöz hasonlóan), így olvasásnál elméletileg 120, írásnál pedig 30 Mbájt adatot képes megmozgatni másodpercenként. A gyakorlatban ezt többé-kevésbé sikerült is igazolni, olvasásnál 114 MB/s, írásnál pedig 31 MB/s volt a mért sebesség. Látható, hogy folyamatos olvasásnál az SSD sokkal gyorsabb, mint egy USB-s külső adattároló, míg folyamatos írásnál nagyjából ugyanazt a sebességet tudja hozni. Az eszköznek azonban van még egy erőssége, mégpedig az, hogy válaszideje mindössze 0,5 ms, ami ugyan az SSD-k között nem igazán kiemelkedő, de tesztalanyunk még így is másodpercenként akár 2000 írási/olvasási művelet végrehajtására lehet képes, míg egy USB-s külső HDD legfeljebb 60-70-re. (Ennek megfelelően 512 bájtos fájlokkal 1846 IOPS-t mértünk.)

Verbatim SSD ExpressCard 32 GBVerbatim SSD ExpressCard 32 GB

Olvasási sebesség és IOPS

A Verbatim SSD ExpressCard fogyasztása írásnál 0,2 watt körüli, üresjáratban pedig ennek kb. ötöde, ami azt jelenti, hogy ha a notebookot akkumulátorról használjuk, legfeljebb 2-3 perccel csökken a rendelkezésre állás ideje, ami véleményünk szerint egyáltalán nem sok.

Mivel az adattároló olvasási sebessége nagy, az írási sebesség kicsi, az elérési idő pedig rövid, könnyen meghatározható, hogy a Verbatim termékét hogyan és milyen környezetben éri meg használni. Az nyilvánvaló, hogy kapacitásbővítésre nem az SSD ExpressCard 32 GB a legjobb megoldás, egyrészt nem is túl nagy (a nálunk járt 32 Gbájtos verzió egyébként egy sorozat része, amelybe pillanatnyilag 16 és 64 Gbájtos modellek tartoznak még), másrészt a forint/GB aránya csapnivaló. Azonban olvasási sebessége miatt kitűnően alkalmas arra, hogy a Vista vagy Windows 7 rendszereket gyorsítsuk - akár a ReadyBoost segítségével, akár úgy, hogy a gyakran használt programjainkat direkt az SSD-re telepítjük. Titkosító szoftverrel vagy a Windows 7-be épített BitLocker To Go segítségével a legfontosabb adatok biztonságáról is gondoskodhatunk. De talán mind közül a legésszerűbb használat az, ha az SSD-t második adattárolóként használjuk és a valóban fontos dokumentumokról biztonsági mentéseket készítünk - akár folyamatosan is, lévén, hogy az eszköz sem a gép tömegét sem a fogyasztását nem emeli meg érzékelhetően.

Nero BackItUp 4 Essentials

A Verbatim adattárolója teljesen szabványos SATA interfészt használ, így Windows alatt nem szükséges hozzá külön driver. Mac-hez viszont igen, amit a Verbatimtól tölthetünk le. Mivel az eszközt mind windowsos, mind Macintosht futtató gépekhez ajánlják, a Verbatim FAT-32-re formázta - ezt most nem gondoljuk túl nagy hibának, de persze, ha 4 Gbájtnál nagyobb fájlokat is használni szeretnénk, akkor NTFS-re vagy HFS+-ra kell konvertálni.

Verbatim SSD ExpressCard 32 GBVerbatim SSD ExpressCard 32 GB
Verbatim SSD ExpressCard 32 GBVerbatim SSD ExpressCard 32 GB

Nero BackItUp 4 Essentials

Arra figyeljünk, hogy az egyetlen extra szoftvert, a Nero BackItUp 4 Essentialst előbb mentsük le. Ez a szoftver segít nekünk a biztonsági mentések készítésében - csak Windwos alatt, Mac tulajok a Time Machine-t használhatják ugyanerre. A Nero BackItUp 4 Essentials legjobb tulajdonsága, hogy képes a figyelt mappák tartalmának megváltozása esetén azonnal másolatot készíteni, ami tulajdonképpen egyenértékű az automatikus mentéssel - elég egyszer beállítani, és utána el is feledkezhetünk róla. A Nero BackItUp a teljes, a frissítő, a növekményes és a különbözeti mentési módokat is ismeri, a mentésekhez pedig (akár jelszóval védett) tömörítést és titkosítást is kérhetünk.

Összegzés

Aki kényelmesen kezelhető második adattárolóra vágyik noteszgépéhez, biztonsági mentések készítésére, annak jó választás a Verbatim SSD ExpressCard széria. Igaz, hogy az adattárolásnak ez a formája nem olcsó, de hordozhatóság szempontjából nincs jobb nála. Ha viszont inkább az adattároló kapacitás számít, jobban járunk egy 2,5 colos HDD-re épülő termékkel, amely olcsóbban nyújt sokszoros kapacitást.

Értékelés:

A Verbatim SSD Exporess Card 32 GB-ot a Verbatimtól kaptuk tesztelésre, ára kb. 43 000 forint.

Címkék
Ez is érdekelhet
2019. december 12., 08:00
2018. november 28., 09:00
2018. szeptember 1., 17:00
2018. augusztus 9., 09:00